Občas sa to stane zrejme každému z nás. Neustály stres, chaos a zhon doma či v práci v kombinácii s neustálou negativitou sa skôr či neskôr prejaví. Nie je hanbou priznať si to, no ani si to vyhovárať. Pokiaľ teda na sebe pozorujete niektoré z týchto znakov, ste pravdepodobne psychicky vyčerpaní a mali by ste si dopriať pauzu. Čo by ste si teda mali všímať?

Ľahko sa nehneváte

K psychickej vyčerpanosti zvyčajne dochádza nahromadením mnohých okolností či situácií - a to najmä tých negatívnych. Je možné, že vás zrazu nahnevá aj každá drobnosť či aj nepodstatná vec, na ktorú reagujete až príliš prehnane či agresívne. Možno ani sami nerozumiete tomu, prečo tak reagujete, no jednoducho to neviete ovplyvniť. Je to však jasným znakom, že by ste mali spomaliť o dopriať si trochu oddychu, najmä po psychickej stránke.

Nemáte motiváciu

Je jedno, koľko toho máte v daný deň splniť, no jednoducho neviete kde by ste našli motiváciu, aby ste sa do toho pustili? Namiesto toho prokrastinujete so všetkými povinnosťami? Aj to je znakom toho, že vaša psychika volá o pomoc. Čo s tým? Ako sa prinútiť? V prvom rade si skúste aspoň na chvíľu oddýchnuť a zmeňte prostredie. To by mohlo pomôcť vašu motiváciu znovu naštartovať.

Trápia vás bolesti

Asi nikoho neprekvapí veľmi úzke prepojenie psychickej a fyzickej stránky človeka. Dôsledkom psychickej vyčerpanosti je preto často aj fyzická slabosť, ktorá sa môže dokonca prejavovať bolesťami. Typickými sú tlaky na hrudi, opakované bolesti hlavy či chrbta, ale aj závrate. Pridružiť sa môžu aj tráviace problémy. V takom prípade by ste mali spozornieť a dobre sa zamyslieť nad tým, či práve neprežívate stresujúce obdobie. Za mnohými fyzickými problémami sú totiž tie psychické.