Známe postavy histórie, ako boli Stalin a Hitler, ale tak isto veľa súčasných politikov. Všetkých podľa psychológov spája diagnóza narcizmus. Predstava zženštilého krásavca, ktorý sa len priveľa pozerá do zrkadla ako bájny mladík v odraze studničky, je však omylná. Narcis dokáže poriadne znepríjemniť život. Ako ho poznať? Stačí, aby mal váš budúci priateľ alebo šéf aspoň jednu z nasledujúcich charakteristík, a berte radšej nohy na plecia.

Pozri, aký som dokonalý

„Jasné, že som odviedol dobrú prácu. Prečo mi to vôbec hovoríš?“ Typická reakcia narcisa na pochvalu zvyčajne skromnosť nezahŕňa. Všetko vie a všetko dokáže najlepšie na svete. Zvláda domáce práce aj tajné stratégie v športe. Od prvej triedy sa chváli vynikajúcimi výsledkami a vy žasnete, že vôbec smiete byť v blízkosti tak dokonalej osoby. Tulipány mu vykvitnú ako prvému a medzitým vám poradí, si urobiť daňové priznanie alebo ako správne vychovávať deti. On sám pomoc nikdy nepotrebuje, ani keď situáciu očividne nezvláda. Radšej bude ďalej fantazírovať o svojich neobmedzených možnostiach.

Veľký chlapec vo veľkej funkcii

Máte z neho dojem, že sa pre vedúcu pozíciu narodil. Na najvyšších postoch sa cíti ako ryba vo vode. Konečne dostal nástroj, ktorým sa ubezpečuje o vlastnej nenahraditeľnosti. Narcisovi chýba základná sebaúcta, a preto potrebuje neustálu pozornosť a ubezpečovanie svojho okolia. Všetky palce zodvihnuté hore. Keď sa vám prihovára v bare alebo z obrazovky. Práve profesie ako žurnalistika a politika narcistické osobnosti priamo koncentrujú. Nájdete ich aj medzi vedcami či špičkovými lekármi. Všade, kde sa rozhoduje o živote. Tým, že sa narcis snaží uspieť, môže tiež produkovať dobro pre spoločnosť. Problém nastane, ak nie je úspešný. Kritiku neunesie a začne okolo seba kopať.