Máte pocit, že vám často iní hovoria, čo máte a čo nemáte robiť? Manipulujú s vami a vašimi pocitmi, pričom využívajú váš strach? Smutným faktom možno je, že často to pritom robia vaši najbližší ľudia, na ktorých sa zvyknete spoliehať. Ako sa teda správať tak, aby sme zabránili citovému vydieraniu, no zároveň udržali dobré vzťahy s tými, na ktorých nám záleží?

Priznať si, čo sa deje 

Psychológovia tvrdia, že citové vydieranie je veľmi ťažké rozpoznať aj preto, že sa ho najčastejšie dopúšťajú nám najbližšie osoby. Práve ony totiž dokážu najviac zasiahnuť naše najhlbšie emócie. Pred nimi sme totiž najviac zraniteľní a bezbranní. 

Nestačí však len citové vydieranie rozpoznať, ale musíme si aj skutočne priznať a to aj s faktom, od koho prichádza. Najbližší ľudia totiž bývajú veľmi vierohodní, preto im dôverujeme a počúvame ich názory. Ich hodnotenie situácie tak nie je vôbec ľahké spochybniť a už vôbec nie celkom odmietnuť. 

Spoznajte dobre sami seba 

Pripustiť si možné vydieranie zo strany partnera, rodičov alebo priateľov bude podstatne ľahšie, ak budeme dobre poznať sami seba. Nato je potrebné pravidelne sa sám so sebou stretávať. Na týchto schôdzkach by sme si mali ujasniť, kto sme, kam v našom živote smerujeme a čo od seba očakávame. Len na základe toho si dokážeme vytvoriť pevné hranice a správny cit pre pochopenie situácií, ktoré sa nám dejú, alebo budú diať. 

Ak si nebudete aj napriek tomu istí, či ide o citové vydieranie, skúste sa na danú situáciu opýtať svojich známych, alebo rovno zájdite za odborníkom. Jasne nastavené hranice vám totiž zabezpečia, že vás len ťažko niekto v niečom presvedčím len tým, že vo vás vyvolá vinu aj keď ste nič nespravili. Dokážete totiž povedať jasne „nie“.