Chôdza každého človeka je unikátna. Pokiaľ ste ešte nikdy nepremýšľali nad tým, aké posolstvo vysielate do sveta tým, ako po ňom chodíte, mali by ste. Každým svojím krokom totiž hovoríte, kto ste a ako vám práve je. Ukážeme vám krátky návod, ako "prečítať" človeka podľa jeho chôdze.

Čo všetko napovie chôdza

To, ako kráčate vie prezradiť, akú máte náladu, ako sa vám v ten deň darilo, rovnako ako to, čo na vás prezradia vaše základné povahové črty.  Chôdza je totiž neoddeliteľnou súčasťou tzv. neverbálnej komunikácie. Tie „rozhovory“, ktoré vykonávame bez slov, svojimi gestami, pohľadmi, zafarbením hlasu a tiež jednotlivými krokmi. A paradoxné je, že to, ako chodíme, je síce z toho všetkého najviditeľnejšie, ale najmenej sa to snažíme ovplyvniť.

Aj keď máme zlý deň, dokážeme sa usmievať, ale svoje kroky vedome takmer nekontrolujeme. Po prvé nám to vlastne ani nenapadne, a po druhé je to dosť zložité. Ovplyvniť výraz tváre je jednoduchšie, ako kontrolovať pohyby celého tela a mať na to dostatok energie. V každom prípade si toho o tom druhom môžete z chôdze prečítať veľa. Podvedome totiž vnímate signály, ktoré vysiela telo človeka, ktorý ide oproti vám či pred vami. Chôdza tiež vysiela aj sexuálne signály. Napríklad ženy sa v dobe ovulácie snažia viac hýbať bokmi, aby tak pritiahli pozornosť mužov a tiež skôr volia podpätky, aby zdôraznili svoju príťažlivosť.