V zime nám chýba slnečný svit a tomu musíme prispôsobiť aj jedálny lístok. Poznáte potraviny, ktoré vám pomôžu poraziť novoročnú depresiu, dobre pôsobia na pamäť, náladu a intelektuálne schopnosti? Toto sú ich blahodárne účinky.

Novoročná depresia

Príde to ako blesk z jasného neba. Po dňoch voľna je tu krutá realita všedného dňa a na vás sa začnú sypať hordy pracovných a iných bežných povinností. Nestíhate cvičiť ako ste si od nového roka predsavzali a o zdravej strave sa vám môže len snívať. 

Áno, aj takto nejak v spojení s nedostatkom slnka a vitamínov môže vyzerať začiatok novoročnej depresie. Zamedziť jej však môžeme tým, že svoju stravu doplníme o vhodné potraviny. 

Avokádo a banány

Na 80 percent tvoria avokádo zdravé tuky. Skúste si ho natrieť na chlieb alebo pripraviť na sendvič. Najzdravšia časť sa nachádza tesne pod šupkou.

Banán predstavuje ideálne jedlo pred, alebo po cvičení. Navyše vďaka obsahu tryptofánu, ktorý sa premieňa na serotonín, dokáže bojovať proti depresiám a rozveseľovať.

Chia semiačka a mladý jačmeň

Semiačka šalvie hispánskej naštartujú vašu pamäť. Sú zdrojom takmer všetkého, čo je zdravé: minerálov, bielkovín, vlákniny a omega-3 mastných kyselín. Priaznivo pôsobia na činnosť mozgu a vďaka nim budete „múdrejší“, takže sa oplatí zobrať si ich ako desiatu napríklad pri príprave na štátnice.

Mladý jačmeň nechutí práve najlepšie, ale šťava, ktorú z neho vyrobíte zmiešaním prášku a vody je doslova elixírom mladosti. Vďaka veľkému obsahu chlorofylu výrazne okysličuje krv a tkanivo.