Môže byť naplňujúci vzťah aj bez erotiky? Prežije vášeň dlhšie než dva roky? A čo robiť, keď to jedného z partnerov v posteli už jednoducho nebaví? Aj na tieto otázky sa vám pokúsime zodpovedať.

Zamilovať sa znovu a znovu

Že významom a zmyslom naplňuje život až láska? Táto predstava sa objavila až na sklonku stredoveku. Ľudia sa, samozrejme, zamilúvali už predtým, ale spoločnosť tomu neprikladala veľký význam. Zmyslom vzťahu nebol cit, ale plodenie detí a spájanie majetkov. Dnes si myslíme, že láska má byť niečo veľké, nadpozemsky vznešené. Aj sex získal až spirituálnu dimenziu, ktorú predtým nemal. Keď erotika vo vzťahu nefunguje, myslíme si, že niečo nie je v poriadku.

Zmierte sa však s tým, že s partnerom to v posteli už nikdy nebude také ako v prvých mesiacoch zamilovanosti. Jediným riešením je zamilovať sa stále znovu do ďalších partnerov, čo je však trochu infantilné a pocit naplnenia vám to neprinesie. Vášnivý sex v monogamnom vzťahu je každopádne oxymoron, protirečenie z princípu.

V čom je problém?

„Partnerstvo je synonymom stálosti a bezpečia,“ vysvetľuje americká autorka Ester Perel. „Vášeň však, naopak, súvisí s novosťou, riskovaním a tajomstvom.“ A keď sex vo vzťahu vyhasne? Existujú páry, ktoré spolu vo fascinujúcom ohňostroji vášne vyskúšajú všetko možné aj nemožné, aby po dvoch troch rokoch zistili, že už ich spolu sex nebaví. Pokiaľ sa medzi nimi ale medzitým vytvorí citové a kamarátske puto, zostanú spolu ďalej. Často potom žijú v „otvorenom vzťahu“, v ktorom si každý svoje sexuálne potreby zabezpečuje sám niekde inde.

Na druhom konci pomyselného intervalu sú potom starnúci manželia, praktizujúci slávny Plzákov systém „streda a sobota večer“. Pre oboch je to nudná povinnosť, ktorú plnia len preto, že to tak „má byť“. Či ich drží pohromade aj niečo iné ako tento rituál, je otázne. Niektoré páry majú spoločných priateľov a záujmy a ďalšie stmeľujúce hodnoty, ktoré vzťah udržia pokope (alebo aspoň nezaplatenú hypotéku). Iné páry si nájdu spoločné poslanie, čo môže byť starosť o vnúčatá, jehovistická agitácia alebo možno boj za záchranu amazonských pralesov. Jednoducho čokoľvek, čo dá partnerskému životu iný subjektívny zmysel, ako bol sex.