Skúste si spomenúť, ako zvyčajne reagujete, keď vás niekto pochváli. Aj keď vás pochvala teší, zväčša to zahráte na falošnú skromnosť vetou „To predsa nestojí za reč“. Naučte sa preto pochvalu uniesť. Je dôležitá a je navyše aj motiváciou, ktorú občas potrebujete. 

Vyjadrite pocity

Úprimnosť sa vypláca aj v tomto. Ak vás práve pochválili, nebojte sa spontánne vyjadriť, čo práve cítite. Je jedno či ste prekvapení, alebo ohromení, či dokonca zaskočení. Chváliaci tak ihneď spozná, ako u vás s danou pochvalou uspel. 

Neodmietajte

Keď vás niekto úprimne pochváli, prijmite to. Posilníte si tak svoj sebavedomie. Nikdy pochvalu neodmietajte, neznevažujte a nerobte okolo nej zbytočné okolky typu „To nestojí za reč“ alebo „To sa ti len zdá“ či dokonca „To by dokázal každý“. Podľa odborníčky tým len škodíte sami sebe a zároveň aj znevažujete úprimný záujem o vaše ocenenie napríklad u partnera.

Samozrejme, ak by ste mali o pochvale drobné pochybnosti, nič nepokazíte ak si to s druhým ujasníte vhodnou otázkou, alebo konštatovaním v zmysle: „Uvádzaš ma do rozpakov. Ja osobne som to totiž nepovažoval za také výnimočné,“. 

Ďakujem, ďakujem, ďakujem