Vysušená, povädnutá, precitlivená. Taká je zrejme vaša pokožka, keď ste jej v posledných týždňoch nevenovali veľa pozornosti. Ako docieliť, aby bola opäť fit?

Štúdie Medzinárodného dermatologického inštitútu v americkom Los Angeles ukázali, že najväčším kožným problémom počas zimných mesiacov je presušená, dehydrovaná pleť. Týka sa to i vás? Nečudo! Kombinácia mrazivého počasia so suchým vzduchom a prekúrenými bytmi narúša ochrannú bariéru pokožky a ochudobňuje ju tak o prirodzenú vlahu. „Keď koža začne vysychať, prichádza zároveň aj o svoje tuky, ktoré pomáhajú udržiavať bunky pokope. Tie sa preto začnú olupovať, čo sa prejavuje ako suchý, šupinatý povrch kože. Nepríjemným vedľajším efektom je pritom svrbenie vplyvom zápalu kože, ku ktorému dochádza pri praskaní kožnej bariéry, a to hlavne v prípade ľudí s atopickým ekzémom,“ objasňuje dermatologička Lucie Viklická. Ako sa vyrovnať s následkami zimného počasia, keď už je na prevenciu príliš neskoro?

Čo so suchou pleťou?

Najskôr skontrolujte svoju kozmetickú výbavu. Máte jemný odličovač a hydratačný umývací gél? Používate na suchšie partie tváre výživnejší krém? Pokiaľ je vaša odpoveď záporná, nečudo, že pleť trpí. „Penové umývacie prípravky, klasické mydlá, pleťové vody s alkoholom a sťahujúce masky, to všetko pokožku okráda o prirodzený maz. Stav suchej pleti zhoršujú aj retinoidy a deriváty vitamínu C, ktoré, navyše, môžu spôsobiť podráždenie,“ tvrdí kožná špecialistka. Svoju záchrannú misiu začnete peelingom, ktorý stimuluje obnovu kože. Pozor na príliš hrubé prípravky, ktoré môžu narušiť kožnú bariéru. Vhodnejší je ľahký peeling s mikrogranulami alebo na báze AHA kyselín, ktorý jemne odstráni zvyšky odumretej kože a nečistôt a zanecháva pokožku hladkú.

Následne použite výživnú hydratačnú pleťovú masku, ktorá kožu zvlaží a ihneď zlikviduje drobné vrásky z dehydratácie, a nakoniec krém. „Väčšine ľudí prospieva, keď v zime bežný krém nahradia hutnejším, je však nutné vybrať pre seba ten správny. Vhodnými zložkami sú lipidy či ceramidy (nahradzujú prirodzené tuky) a zvláčňujúce látky, ako je glycerín a kyselina hyalurónová, ktoré udržujú vlahu v pleti. Stratené tuky kožnej bariéry nahradia i zložky, ako je bambucké maslo alebo pupalka,“ vysvetľuje Lucie Viklická. Pod vybraný pleťový krém môžete, navyše, použiť hydratačné sérum, ktoré obsahuje koncentrovanejšie zloženie účinných látok a pleť intenzívne zvláčni.

Čo s červenou pokožkou?

Reaguje vaša pleť na rôzne vplyvy podráždením a sčervenaním? Objavujú sa na nej popraskané žilky, zapálené miesta, praskliny či vyrážky? Dermatologička hovorí: „Prípady precitlivenej pleti v zime obvykle narastajú, pretože pôsobením vonkajších vplyvov ochranná bariéra kože nefunguje tak, ako má. Dôležité je vyhýbať sa prudkým zmenám teplôt, obmedziť pitie alkoholu a horúcich nápojov, konzumáciu ostrých pokrmov i pobyt na slnku.“

Dôležitá je aj správna starostlivosť. Umývajte sa len vlažnou vodou a používajte jemné prípravky určené na citlivú pleť, ktoré obsahujú upokojujúce zložky, ako med, aloe, kamilky či zelený čaj. Vyhnete sa parfumovaným prípravkom a kozmetike na báze alkoholu, čo sú väčšinou gély a mlieka, ktoré môžu pleť zbytočne dráždiť. Peeling radšej vôbec nepoužívajte, stačí, keď pleť premasírujete umývacím prípravkom. Pokiaľ problémy s pleťou pretrvávajú, poraďte sa s kožným lekárom. Precitlivenosť a červenanie môžu byť prejavy rôznych vážnejších kožných problémov, ako je psoriáza, rosacea či atopický ekzém.