Kytica červených ruží, nóbl večera, či luxusná dovolenka? Je prirodzené, že vo vzťahoch sa ľudia v prvom rade zameriavajú na materiálne dary, ktorými by chceli potešiť svoju polovičku. Čo však vtedy, ak zamilovanosť pominie a aj materiálne dary strácajú význam?

Spoločnosť sa mení a s ňou sa aj spôsob, akým sa zaoberáme významom iných ľudí v našich životoch. Je dôležité si uvedomiť, že akýkoľvek „dokonalý“ materiálny dar sa nikdy nevyrovná tomu citovému. Vzťah totiž nezostáva v rovnováhe vďaka kytici ruží, ale vďaka vzájomnému rešpektu, cti a intimite. Aké dary teda môžete ponúknuť milovanej osobe bez toho, aby ste museli kontrolovať stav peňaženky alebo vymetať nákupné centrá?

Plná pozornosť a prítomnosť

Denná dávka vašej plnej pozornosti a prítomnosti v určitom okamihu každý deň dokáže o vás ako partnerovi veľa povedať. Hoci svojmu partnerovi a jeho slovám venujete pozornosť, buďte aj prítomní. Nie je hanbou priznať si, že často krát vás jeho problémy v práci nudia a rodinný život šéfa nezaujíma, ale vzoprite sa svojej vlastnej nechuti a snažte sa byť prítomní ako telom tak aj duchom. Zaujímajte a pýtajte sa. Váš partner sa bude cítiť pochopený a milovaný, s vedomím, že vám môže povedať čokoľvek, vždy ho vypočujete a podporíte. 

Každodenná náklonnosť

Aj keď nová hrozba prenosu vírusu môže znemožniť túžbu bozku, objatia, pohladenia alebo inej formy kontaktu, ak je to bezpečné, ponúknite túto formu podpory svojmu partnerovi každý deň v napätej situácii. Áno, každý deň. Rovnako ako všetci potrebujeme jedlo, máme aj základnú vrodenú potrebu ľudského kontaktu. Keď nie je dlhodobo naplnená, vedie to k depresiám, bolesti a úzkosti.

Každý človek potrebuje fyzický dotyk pre emočnú a fyzickú pohodu. Ak tento typ kontaktu okolnosti neumožňujú, vsaďte na emocionálny „dotyk“, formou telefonátu alebo video hovoru, aby ste ukázali, že si skutočne vážite osobu, ktorú milujete.

Vyjadrite vďaku

Vyjadrenie vďaky za prítomnosť milovanej osoby vo vašom živote by malo byť základom každého vzťahu. Dať niekomu vedomosť, čo všetko pre vás znamená, je úžasným darom vytvárajúcim radosť a plnosť vzťahu. Navyše pripomínať si, čo pre vás vaša polovička znamená, môže pozitívne vylepšiť každodennú rutinu, ako aj prehlbovať oddanosť a uznanie toho druhého.

Namiesto drahých a veľkolepých darov sa teda zamerajte skôr na dary pozornosti, náklonnosti a vďačnosti. Vzťahy, v ktorých sú tieto dary pravidelne ponúkané a oceňované, majú oveľa vyššiu pravdepodobnosť, že vydržia aj počas krízy.

 

Foto: Shutterstock