Využíva vás

V bežnom spolunažívaní sa medzi ľuďmi zvykne hovoriť, že “niečo za niečo”, no v prípade toxického človeka mu to nič nehovorí. Hoci to znie hrozivo, toxický človek to robí veľmi cielene. Je jedno, či vás využíva v partnerskom vzťahu, priateľskom či pracovnom. Taký človek si totiž vždy nájde niečo, v čom vás môže využiť, aby on bol ten zvýhodnený. Je jedno, či ste sa takým človekom vo vzťahu, kde pre neho doslova predstavujete prostriedok, ktorý mu dá to čo potrebuje, ako napríklad sex, peniaze, lásku, podporu. Alebo či vašu obetavosť a dobrú pracovnú morálku využije váš kolega či šéf. V každom prípade ste vy tou znevýhodnenou osobou. Nedovoľte to, pretože bude ublížené len vám.

Je večne negatívny

Nie každý negatívny človek musí byť striktne aj toxickým, no žiaľ, často to tak je. Od permanentnej negativity je totiž k toxicite už len krôčik. Pokiaľ danej osobe nie je nikdy nič dobré, stále sa len sťažuje a dokáže skaziť dobrú náladu naozaj každému, môže byť toxickým. Takže od negatívnych ľudí čím skôr preč.

Má vždy pravdu

Ľudí, ktorí chcú mať vždy pravdu je mnoho. No napriek tomu sa medzi nimi nájdu aj takí, ktorí vás budú o svojej pravde neustále presviedčať a to aj vtedy, ak viete, že ju naozaj nemajú. Lenže to je to falošné presvedčenie toxických ľudí. Žijú v domnienke, že majú vždy pravdu a názor či “pravdu” ostatných nezohľadňujú, ba až odsudzujú. Takže, keď takého toxického človeka požiadate o radu , bude vás presviedčať, že len tá jeho je tá “pravá”, a že vy pravdu mať nemôžete.

Foto: Shutterstock