Toxickí ľudia sú nebezpeční a to najmä pre psychické zdravie. Vedia otráviť deň, skaziť náladu, no pri dlhodobom spolunažívaní spôsobiť aj vážnejšie následky. Ako spoznať, že takého toxického človeka máte vo svojom okolí aj vy? Môže to byť váš partner, priateľ, kolega alebo aj šéf. Čo by ste si mali všímať?

Ponižuje vás

To, že každý robí chyby nie je klišé, ale pravda. To však toxickí ľudia nevedia a preto si nenechajú ujsť ani jednu príležitosť na to, aby vám ich vyhodili na oči. Možno to robia premyslene, alebo aj nenápadne. Každopádne vy viete, ako sa pri tom cítite. Či vás ponižuje partner pre každú malichernosť alebo šéfovi v práci na vás vždy niečo vadí a nezabudne vás ponížť pred celým kolektívom, nie je to v poriadku. Toxickí ľudia to robia predovšetkým preto, aby ste sa pri nich cítili menejcenne.

Dokazuje, že je niečo viac 

Ak máte vo vašom okolí človeka, ktorý vás neustále kritizuje aby si zdvihol sebavedomie alebo vám každou vetou dáva najavo, že je niečo viac, všimnete si to. To sa jednoducho nedá nevšimnúť. V niektorých prípadoch to môže hraničiť aj s vyššie spomínaným ponižovaním, čo vám zrejme tiež nepridá. Všímajte si, ako sa k vám ľudia vo vašom okolí správajú, pretože ak to budete prehliadať, môže vás to zničiť.

Nedokáže si priznať vinu

Ďalším znakom toxických ľudí je ich neschopnosť priznať si vinu. Toxickí ľudia často obviňujú ostatných za svoje chyby a vždy nájdu spôsob, ako na každý problém nájsť vinníka. Pravdu skresľujú, vymýšľajú klamstvá a vyhýbajú sa zodpovednosti. Robia to veľmi prefíkane a to tak, že nájdu chybu v iných ľuďoch a tých potom za svoje nedostatky obviňujú. Takže na toto pozor.