Podiel na tom, v akom vzťahu dnes žijete, majú možno i vaše predchádzajúce lásky. Čím to je, že niektorá vás doslova uhranula, zatiaľ čo s inou ste sa dokázali rozlúčiť bez jedinej slzy? A ako je to s pánom Osudovým? Existuje, alebo je to len postava z románov a seriálov?

Spomínate si? Mali ste asi šestnásť, sedemnásť a práve ste prežívali niečo veľké. Vedľa seba ste mali prvého partnera, žiadneho chlapca alebo dievča od susedov, s ktorými ste si robili v škole naprieky a potom sa tajne bozkávali za jedálňou… ale lásku, s ktorou ste získavali prvé sexuálne skúsenosti. Boli ste zamilovaní až po uši a všetko ostatné šlo bokom. Prvú lásku prežije väčšina ľudí vo chvíli, keď sa dotvára osobnosť človeka: začína sa osamostatňovať, myslieť sám na seba, uvedomovať si, čo a ako chce v živote. Možno preto máme prvú lásku v hlave celý život, akokoľvek sa už skončí.

Čím silnejšie pozitívne zážitky z prvej lásky máte, tým viac a dlhšie na ňu budete spomínať. Mnoho ľudí na ňu nikdy nezabudne, najmä pre čaro jej jedinečnosti dosiaľ nepoznaného a prvý raz prežívaného nádherného stavu zamilovanosti,“ hovorí psychologička Martina Trojanová. V prvom vzťahu prichádzate nielen na to, ako vyzerá zamilovanosť, ale aj čo sa vám páči a čo, naopak, nie. Formuje sa váš pohľad na druhé pohlavie, zvykáte si, aké to je prežívať lásku. Ten pocit je pre väčšinu ľudí opojný, ale môže sa stať aj opak – že prvú lásku sprevádza niečo nepríjemné, zážitky, ktoré do partnerského vzťahu – a už vôbec nie do toho prvého – jednoducho nepatria. „Taká skúsenosť môže vo veľkej miere ovplyvniť, ako budú vyzerať vaše budúce vzťahy, ako k nim budete pristupovať a akých partnerov si budete vyberať, bohužiaľ, pochopiteľne v tom negatívnom smere,“ konštatuje psychologička. Prvé lásky možno vyzerajú väčšie, romantickejšie a vášnivejšie ako tie súčasné, ale naozaj je to tak? Váš prvý partner alebo partnerka asi neboli takí ideálni a bezchybní, keď ste sa s nimi nakoniec rozišli. Bezprostrednosť a istá miera naivity však zohrali svoje, takže máte pocit, že vás naplnili šťastím a radosťou, ktoré už inokedy nezažijete.

Kto ovplyvnil náš život?

Dnešní dvadsaťroční to majú zložité. Do vzťahov a sexu sa vrhajú už na základnej škole a plodenie detí odkladajú na obdobie až po tridsiatke. Čo s dlhými pätnástimi rokmi medzičasu? Predtým bol interval kratší, pred svadbou človek stihol absolvovať ledva jeden dva vážnejšie vzťahy plus možno nejaké dobrodružstvo na diskotéke. Dnes je všetko inak. Kým sa oženíte alebo vydáte prejde vaším životom niekoľko mužov a žien. Zatiaľ čo niektorí sa v ňom len mihnú a s odstupom rokov si na nich ledva spomeniete, iní ovplyvňujú vašu budúcnosť i dlho potom, čo sa rozídete – niekedy sa dokonca stanú trvalou súčasťou vášho života.

Čím to je? Martina Trojanová hovorí, že nakoľko vás ktorý partner ovplyvní, záleží na mnohých okolnostiach: na veku, typu osobnosti, dĺžke vzťahu i na tom, ako k nemu od začiatku pristupujete. „Pokiaľ vzťah neprežívate ako zvlášť zásadný a partnera považujete napríklad len za ‚citového prevádzača‘, ktorý vám vyplní prázdne miesto po rozchode, ale ako s partnerom ‚na celý život‘ s ním nepočítate, nebudete sa ani príliš zaoberať jeho názormi a pohľadom na svet a naopak,“ vysvetľuje odborníčka.  Rovnako logické je, že čím dlhšie ste vo vzťahu s nejakým človekom, tým viac vás dotyčný ovplyvňuje, hoci nie so všetkým súhlasíte.