Pracovné oslavy sú častým, no často aj problematickým javom. Akcie ako oslavy, pracovné úspechy, narodeniny a iné sviatky, kde sa stále vyberajú príspevky na darčeky. Niekedy si preto možno neviete dať rady. Dať, alebo nedať peniaze? Koľko ich dať? Oslavovať? Kde a kedy oslavovať? A ako na tieto otázky odpovedajú odborníci na personalistiku?

Univerzálny návod vám nebude vedieť poskytnúť azda nikto. V každej spoločnosti sú prípadné oslavy rozličné a svojím spôsobom aj jedinečné. Aj keď žiadne všeobecne platné pravidlá v tomto smere neexistujú, odborníka odporúča dodržiavať aspoň niekoľko nasledujúcich rád. 

Mimo pracovnej doby 

Oslavy by mali patriť mimo pracovnú dobu. Inak hrozí, že sa práce chtiac či nechtiac zmení na zábavu a rozhovory. Verte, to žiadny zamestnávateľ nevidí rád. Keď sa teda chystáte oslavovať a chcete pozvať kolegov, lepšie bude ak si na väčšiu oslavu spravíte čas po skončení pracovnej doby. 

Stop drahým a veľkým darčekom 

Náročným, nákladným a veľkým darom sa radšej vyhnite. Úplne postačí, ak oslávencovi venujete taký darček, ktorý vyjadrí, že si ho vážite. Cena je v tomto prípade druhoradá. Niekedy stačí aj malá pozornosť, v prípade ak oslavuje ženské pohlavie, tak možno aj kvety.  Výsledkom toho je, že sa na takýto darček nemusí skladať celý kolektív, ale ak aj áno, tak každý prispeje len minimálnou čiastkou. Suma by však vždy mala byť len „dravo symbolická“. Ak by však jubileum oslavoval kolega, ktorého poznáte o niečo lepšie ako ostatní, tak mu kľudne venujte niečo osobné. Opäť by však nemalo ísť o nič veľké, aby sa vám potom necítil zaviazaný.