Nie všetko je také skvelé, ako sa na prvý pohľad môže zdať. A ani tí, ktorí si úzkostlivo strážia obsah chladničky, nie sú vždy hodní obdivu. Je totiž veľký rozdiel medzi ľuďmi, ktorí sa naučia tzv. zdravému životnému štýlu, a tými, u ktorých sa z honby za zdravou stravou stane posadnutosť nazvaná ortorexia.

Opis problému

Cez prah domu k nim nesmie prísť nič, čo nie je kvalitné, zdravé a starostlivo vybrané. Denne si presne strážia, čo ich telu prospeje, a na rodinnú večeru si pokojne vezmú svoje jedlo, pretože len oni vedia, čo je pre nich najlepšie. Na pozvanie do reštaurácie v ich prípade tiež pokojne zabudnite a nesmiete sa čudovať, keď opovrhnú aj ponúkanými dobrotami v biokvalite, ktoré kvôli nim prichystáte.

V tej najťažšej fáze svojej choroby totiž človek posadnutý zdravou stravou alebo ortorektit pokojne môže prežívať paranoidné stavy a podozrievať vás, že mu pod nálepkou bio chcete podstrčiť niečo nezdravé. Ich život sa podobá peklu, ale oni v ňom žijú s pocitom, že robia to najlepšie, čo môžu. Nezriedka ich v tom podporuje aj ich okolie, ktorému dlho nedochádza, že niečo nie je v poriadku, a slepo obdivuje ortorektickú schopnosť sebadisciplíny. Najväčšou zákernosťou ortorexie, alebo snahy jesť extrémne správne a zdravo, je totiž fakt, že prichádza pomaly a spočiatku to skutočne vypadá ako ideálny model. Opak je však, bohužiaľ, pravdou.

Koho tento problém ohrozuje

Medzi tých, ktorých ortorexia ohrozuje, patria predovšetkým citlivejší jedinci zameraní na detail, ľudia veľmi precízni, skôr s vyšším vzdelaním, najčastejšie vo veku 30 – 40 rokov, vo väčšine prípadov ženy. „Ortorektikov – mužov je viac než anorektikov alebo bulimikov. Patria k nim totiž napríklad aj niektorí profesionálni športovci, ktorým sa strava vymkla z rúk, aj obyčajní dospievajúci chlapci, ktorí chodia do posilňovne a chcú vyzerať dobre, a tak nielen cvičia, ale tiež si strážia stravu. To, že sa človek orientuje na zloženie stravy, nie je choroba ako taká, je to len najviditeľnejší príznak choroby, ktorá má u každého iný základ, impulz, prejavy,“ upozorňuje MUDr. Kateřina Cajthamlová s tým, že ortorexia nie je ochorenie, ktoré sa dá jednoducho označiť.