Žiarlivosť dokáže byť poriadne nebezpečná. Jedným jej extrémom je podrezaný krk soka v láske, druhým „vzrušujúce“ posielanie manželky za milencom. Kde medzi nimi stojíte vy? A má šancu byť primerané žiarlenie vo vzťahu vôbec „zdravé“?

„Žiarli, pretože ma miluje“

Lenže je to nezmysel – schválne si to skúste v duchu otočiť. „Miluje ma, pretože mi verí a nežiarli,“ poviete si. Ide pritom hlavne o mieru. Občasná obava, že o partnera môžeme prísť, je dôkazom ceny, ktorú mu prikladáme (o cudzích ľudí sa predsa nebojíme). Pokiaľ je však vzťah v poriadku, nemáme rozumný dôvod prehnane žiarliť.

Psychológovia dávajú žiarlivosť do súvislosti s najrôznejšími patológiami. Hovorí o pocite menejcennosti, o nízkej sebaúcte, podozrievavosti, vzťahovačnosti, hystérii, emočnej nezrelosti, paranoji... Že to však tak celkom neplatí, ukazuje fakt, že žiarlivosť je do značnej miery kultúrne podmienená. Pripadá vám normálne, že sa vaša partnerka na pláži opaľuje hore bez? Saudský Arab by zošalel, keby z jeho manželky iný muž zbadal viac než oči ukryté pod burkou. To len potvrdzuje názor, že hlbinným podkladom žiarlivosti je mocenská potreba vlastniť, kontrolovať a ovládať.

Rozdielne žiarlia ženy aj muži 

Čisto sociobiologicky sa žiarlivosť dá jednoducho vysvetliť. U muža je to skrytá obava, že bude plody svojho úsilia (kedysi ulovený mamut, dnes výplata) nevedomky investovať do potomka, ktorý biologicky nie je „jeho. U ženy je žiarlivosť skrytou obavou, že partner bude plody svojho úsilia investovať do cudzej ženy, vrátane ich potomkov. Inak povedané si teda žiarliaca žena hovorí: „Keď Fero zistí, že sex je lepší s mladšou a krajšou susedkou, odsťahuje sa k nej a ja zostanem s deťmi sama.“

Tieto príčiny žiarlenia sme zdedili po opičích predkoch. Pretože však vývoj sociobiologických mechanizmov „nestíha“ omnoho rýchlejší vývoj ľudskej spoločnosti, sú už evolučne zastarané. V dobe antikoncepcie je mužská žiarlivosť prežitkom. Keď sa totiž partnerka pri „záletoch“ chová zodpovedne a používa kondóm a pilulky, nechcený cudzí potomok prakticky nehrozí. „Podvedený“ muž o nič neprichádza – partnerka sa mu od milenca vráti spokojná a pokojná. Aj ženská žiarlivosť je iracionálna. Že si partner občas odskočí „užiť“ so susedkou, predsa nič neznamená. „Ide len o sex, zatiaľ čo ja mu poskytujem aj láskyplnú starostlivosť, vypranú bielizeň a teplé večere,“ môže sa upokojovať „podvádzaná“ žena. „Prečo by mi teda odchádzal?“