Nenápadná manipulácia v podstate nie je až taká nenápadná. V mnohých prípadoch je totiž manipulátora jednoduché odhaliť včas a vďaka tomu sa začať brániť. Ktorými spôsobmi sa prezradí?

Nanešťastie manipulátorov má väčšina ľudí až príliš blízko pri tele. Paradoxne, sú nimi často naši blízki, rodina či kamaráti, ktorí nám chcú “len dobre”. Z tejto krásnej formulky však skôr či neskôr môže vzísť manipulácia, ktorá môže mať veľmi negatívny dopad na vaše psychické, ale aj fyzické zdravie. Na čo by ste si mali dať pozor? Všímajte si správanie, ktoré manipulátor používa na to, aby vás mohol ovládať.

Neustále vás kritizuje

Veľmi účinná taktika manipulátora je neustále kritizovanie. Chce vo vás tak vyvolať pocit, že vy sami nedokážete nič spraviť dobre, niečo dosiahnuť či sa dokonca správne rozhodnúť. Manipulátor vás preto bude vždy a za všetko kritizovať a nikdy vám nedá za pravdu. Naopak, ten jediný, ktorý má pravdu bude len on. Je jasné, že každodenná kritika vám nepridá, no nemali by ste preto upadať do zúfalstva a podriadiť sa jej, či dokonca sa podriadiť manipulátorovi. Je dôležité vytvoriť si neviditeľný obranný štít, ktorým sa proti nemu budete brániť. Niekedy stačí, ak si kritiku nebudete pripúpúšťať a veci robiť aj tak podľa seba. Viete predsa veci robiť správne, preto sa nenechajte odradiť.

Obviňuje vás zo všetkého

Pre manipulátora je prirodzené na vás automaticky zhodiť každú vinu, vrátane svojej vlastnej. Tým vás nielenže obviňuje neprávom, ale svojim manipulovaním sa vám snaží tiež vnútia svoj názor. Chce totiž dosiahnuť, aby ste sa cítili previnilo a tak vás dostal presne tam, kde chce. Je dôležité odhaliť toto neustále obviňovanie čím skôr a vzoprieť sa mu. Vy predsa dobre viete, čo ste zavinili a čo nie.

Robí zo seba obeť

Manipulátori si často nevedia priznať chybu a neustále sa sťažujú na to, že im niekto ubližuje. A to aj v úplne banálnych veciach, nad ktorými by ste sa v bežných situáciách ani nepozastavili. Tým, že sa radi stavajú do roly obete, sa vás snažia nenápadne presvedčiť a zmanipulovať, aby ste ich ľutovali, prípadne vinu zobrali na seba. Na toto si date pozor a ak sa také situácie začnú čoraz viac opakovať, nedovoľte, aby ste boli zakaždým za vinníka vy.