Najčastejšou formou tejto nákazy býva práve nechránený sexuálny styk. Poďme si preto povedať, ako sa toto ochorenie prejavuje, lieči, kde sa môžete nakaziť, či aký je rozdiel medzi AIDS a HIV.

Prvá pomoc a príznaky

HIV (Human Immunodeficiency Virus) je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti a stáva sa pôvodcom samotného ochorenia – syndrómu získanej imunitnej nedostatočnosti, v skratke AIDS (Acquired Immuno Deficiency Syndrome). Vírus sa vyskytuje v krvi, ejakuláte či dokonca v materskom mlieku v prípade HIV pozitívnych žien, ktoré porodili. Pri podozrení, že sme sa vírusom mohli infikovať, je možnosť do 48 hodín po možnom prenose vírusu požiadať na infekčnej klinike v Bratislave, Banskej Bystrici, v Martine, Nitre a v Košiciach o tzv. postexpozičnú profylaxiu. Ide o aplikáciu liečby, ktorá môže zabrániť rozvinutiu vírusu.

Príznaky, ktoré sa môžu objaviť 2 – 3 týždne po infikovaní vírusom HIV, sa podobajú chrípke – bolesť hlavy, svalov, horúčka, potenie, prípadne zväčšenie uzlín či vyrážky na koži, ktoré zmiznú a opäť sa objavia. Ide o tzv. akútnu infekciu. Niektorí pacienti však tieto príznaky nemajú a preto, ak máte podozrenie, že ste sa vírusom HIV mohli nakaziť, najspoľahlivejšie výsledky vám povedia krvné testy, ktoré je vhodné absolvovať zhruba tri mesiace po poslednej rizikovej udalosti. Prvotné štádium môže trvať aj šesť mesiacov. Potom príznaky ustúpia. V priebehu 7 až 11 rokov sa strieda slabšia a silnejšia imunita. Po tomto období môže prejsť ochorenie do štádia AIDS.

Vyšetrenie pacienta môže prebiehať na žiadosť pacienta aj anonymne. Napriek skutočnosti, že ide o infekciu, ktorá sa nedá vyliečiť, moderná medicína dokáže jej priebeh spomaliť. Pri pravidelnom užívaní liekov nemusí infekcia nikdy prerásť do AIDS. V súčasnosti máme na Slovensku takmer všetky lieky, ktoré sú dostupné aj vo svete a dokonca skúsenosti aj s prípadmi, keď sa dôslednou liečbou podarilo vrátiť štádium AIDS do štádia HIV. Najdôležitejšie je však prísť včas. Aj keď je infekcia HIV nevyliečiteľná, pacienti s ňou dokážu žiť pod dohľadom lekárov niekoľko desiatok rokov.