Žiadne nesplniteľné predsavzatia, žiadne radikálne zmeny. Stačí, keď zmeníte svoj pohľad na život, zabudnite na nepodstatné veci a sústreďte sa na tie dôležité. Odpovedzte na nasledujúce otázky a zistite, čo skutočne potrebujete, aby ste boli šťastní. Nový rok je tu a práve teraz na to máte šancu!

Komu ste vďační a za čo?

Spomeňte si na učiteľa, ktorý vás naučil hovoriť svoj názor. Na tetu, ktorá vám radila pri varení prvých halušiek, na kamaráta, ktorý vám pomáhal pri sťahovaní, ktorý vás uvoľnil z práce, aby ste si mohli zariadiť čo potrebujete. „Uvedomenie si, koľkým ľuďom sme vďační a za čo, môže zmeniť náš pohľad na seba samých i na ľudí naokolo. Všetky tie pozitívne prístupy, každá pomoc, to je pozornosť, ktorú sme si iste za niečo zaslúžili. Priateľskí ľudia v našom okolí a dobré vzťahy s nimi, tým sa nemôže každý pochváliť,“ hovorí psychologička Vlasta Koukalová. Vďačnosť môže aj odhaliť vaše túžby. Byť ako niekto, robiť niečo, byť s niekým. Čo z toho sa týka vás a čo s tým môžete urobiť?

Čo je v tomto momente najdôležitejšie?

Pokiaľ neviete, kam skôr skočiť, nestíhate a neviete čo skôr, v práci, doma, v spoločnosti, položte sami sebe túto otázku. Skutočne úprimná odpoveď možno v skutočnosti nebude vôbec taká, akú by ste si predstavovali, pomôže vám to však uvedomiť si vlastné priority a nezaoberať sa zbytočnosťami. Sedíte neustále na internete a kontrolujete svoju e-mailovú schránku/profil na Facebooku/klebety? Môže to vari nejako ovplyvniť váš život? Sústrediť sa na „veľké“ veci dáva životu omnoho väčší zmysel.

Robíte každý deň niečo pre svoje zdravie?

Nie nadarmo sa hovorí: V zdravom tele zdravý duch! Pokiaľ sa budete cítiť fyzicky dobre, prejaví sa to i na vašej nálade, na vašom pracovnom výkone i na celom živote. Pritom stačí, keď si každý deň uvedomíte potreby svojho tela. Dávate mu príliš zabrať? Počúvate ho pri pocite bolesti, únavy či, naopak, pri potrebe jesť menej a hýbať sa viac? Ste neustále v strese? Lepšia pamäť, kvalitný spánok, viac energie a dokonca i rýchlosť starnutia, to všetko závisí len od toho, čo jete a pijete, či sa hýbete a ako si vážite vlastné telo.

Bude na danej veci záležať o päť rokov?

Beriete všetko príliš vážne a strácate zbytočne čas a energiu vecami, ktoré nie sú vôbec dôležité? Nabudúce, až sa po nepríjemnom incidente alebo nedorozumení v práci či v rodine budete chcieť utápať sa v sebaľútosti alebo kritike, položte si otázku, či na tom naozaj záleží. Ovplyvní to vari výrazne váš život či život ľudí naokolo? „Z daného momentu sa môžeme poučiť, nemá však zmysel rozoberať ho do detailu a premýšľať nad tým, čo by keby. Pre osobný rast sú prospešné i negatívne skúsenosti,“ tvrdí psychologička. Pokiaľ budete pristupovať ku všetkému viac s nadhľadom a nebudete brať veci príliš osobne, život bude zrazu omnoho jednoduchší.