Deti a my - Claim
Nohy v lete dostávajú zabrať: Ktorá obuv je najvhodnejšia a čomu sa radšej vyhnúť?

Čo oči nevidia, to srdce nebolí. Keď sú nohy schované v topánkach a ponožkách, veľmi si ich nevšímame. Letné sandáliky však odhalia viac, ako by sme chceli. Aj nosenie otvorenej obuvi má nepísané pravidlá, ktoré je dobré poznať.

Naše nohy prejdú za život asi 128-tisíc kilometrov. Kým nás však nezačnú bolieť, veľa pozornosti im nevenujeme. „To, že na ne často zabúdame, je úplne prirodzené. Keď ich nevidíme každý deň v zrkadle ako svoju tvár, alebo ako svoje ruky v práci, jednoducho si nestačíme vizuálne pripomenúť, že ich vôbec máme,“ vysvetľuje psychologička Milena Hradilová. Naše nohy si pritom zaslúžia pravidelnú starostlivosť rovnako, ako každá iná časť nášho tela. A to nielen preto, aby vyzerali pekne v otvorenej obuvi, ale aj zo zdravotných dôvodov. 

Keď chôdza bolí

Podľa prieskumov americkej Asociácie pediatrov viac než polovica dospelých, najmä vo veku medzi 36 a 45 rokmi, pravidelne zažíva bolesti nôh. A s vekom sa tieto problémy zhoršujú. Vrstva tuku na chodidle, najmä na päte, sa totiž postupne opotrebováva a po rokoch státia a chodenia sa tiež splošťujú klenby, a chodidlá spolu s členkami tuhnú. Tak isto sa so starobou môže meniť aj tvar nohy. Najčastejšie však riešime problémy, spojené s výskytom kurích ôk a s deformáciou kĺbov prstov, ako sú napríklad tzv. kladivkové prsty či vybočenie palcov. Tieto sú však, na rozdiel od liečiteľných kurích ôk, následkom zmien v sústave kostí chodidla, ktoré len tak nezmiznú. 

„Kurie oká aj kladivkové prsty sú dedičné. Samozrejme, nededíme konkrétny problém, ale predispozície. A tie môže, okrem nezdravého životného štýlu, podporiť aj nosenie nevhodnej obuvi, ktoré sa podieľa na väčšine zdravotných problémov s chodidlami. V prípade žien je to podľa štatistiky až štvornásobne viac ako u mužov,“ vysvetľuje ortopédka Katarína Forgáčová.

Povedz mi, v čom chodíš 

„Vysoké podpätky opticky predlžujú nohy a dodávajú tak sebavedomie najmä nižším ženám, ktoré sa často kvôli svojej výške cítia menejcenné. Tiež nás nútia chodiť vzpriamene, takže pokiaľ v nich vieme chodiť, vyzeráme viac sebaisto,“ hovorí psychologička, ktorá dodáva, že podľa niektorých prieskumov sú ženy, ktoré nosia podpätky, dokonca v živote úspešnejšie. So zdravím chodidiel je to však horšie. Vysoké podpätky, podobne ako atypické tvary obuvi, vrátane módnych špicatých a hranatých topánok, ktoré nohy deformujú, toho majú na svedomí vcelku dosť. Niektoré štúdie uvádzajú, že časté nosenie vysokých podpätkov sa podieľa napríklad aj na vzniku celulitídy či na problémoch s počatím, najčastejšie však módne ihličky majú na svedomí problémy s chodidlami a chrbticou. 

„Vyvýšením päty sa hmotnosť tela automaticky presúva na špičky. Panva sa posúva neprirodzene dopredu, dochádza k zmene držania tela, a tým k zaťaženiu členkov, priehlavkov, kolien aj celej nohy, čo v konečnom dôsledku môže viesť až k migrénam. Vysoké topánky však môžu spôsobiť aj deformácie chodidiel, napríklad tzv. ploché nohy, ďalej sa často objavujú problémy s kĺbmi alebo zhoršenie stavu kŕčových žíl, o skracovaní lýtkových svalov nehovoriac,“ vymenúva možné riziká špecialistka na ortopédiu.

Zabudnite na žabky

Ani ploché balerínky nie sú celkom ideálnou voľbou, najmä pokiaľ im chýba dostatočne silná a pružná podrážka, ktorá dokáže tlmiť tvrdé nárazy pri chôdzi. A čo obľúbené letné žabky? „Pokiaľ ide o klasické plážové topánky vyrobené z gumy, tie sú vhodné výhradne na prechodné nosenie na pláž alebo na kúpalisko. Nožnému oblúku totiž neposkytujú žiadnu oporu a môžu viesť k deformáciám a bolestiam nôh. Nedostatočná podpora klenby a členku navyše zvyšuje riziko výronu alebo zlomeniny,“ uzatvára Katarína Forgáčová.