Starí rodičia sú a mali by byť prirodzenou súčasťou detstva. Pre deti predstavujú po rodičoch veľmi dôležité osoby, ktoré ich ovplyvňujú viac, ako si myslíme. V čom je však vzťah dieťaťa s babičkou z maminej strany taký špeciálny? Vysvetľujú odborníci.

Za všetko môže genetika

Genetika je veľmi zaujímavá, ba až nepredvídateľná veda. Vedeli ste však, že vaše deti nemusia dediť len znaky a vlastnosti po vás, ale aj vašich rodičoch a ich starých rodičoch? Túto skutočnosť lepšie vysvetľujú ruskí vedci, ktorí zisťovali, prečo je prepojenie so starkou z maminej strany silnejšie.

„Známym faktom je, že deti dedia genetický materál nielen od rodičov, ale aj od starých rodičov, tak ako rodičia detí dostali to isté do vienka do starých rodičov. Preto sa často stáva, že naše deti sa podobajú už na našich zosnulých,“ vysvetľuje odborník na genetiku. Ukazuje sa však, že prevažnú časť génov, ktoré deti dostanú do vienka zdedia práve po starkej z maminej strany. Puto medzi dieťaťom a babičkou z maminej strany je teda podmienené geneticky a väčšinou aj psychicky.

Ako mama mame

Genetické faktory však nie sú jedinou vecou, ktorá robí vzťah dieťaťa a starkej z maminej strany dôležitejším. Ide totiž aj o fakt, že dcéra má s matkou obvykle omnoho bližší vzťah ako matka so synom. Aj preto sa ako matka pri všelijakých problémoch radí so svojou mamou, čím nenápadne vytvára aj bližší vzťah medzi dieťaťom a babičkou.