Znaky depresie

Ako sme už na začiatku naznačili, hranica medzi lenivosťou a depresiou je až príliš tenká. Príznaky depresie sú však omnoho vážnejšie a preto by ste mali vedieť, ktoré sú tie najčastejšie.

Žiadna energia

To, že sa vám nič nechce je jedna vec, no ak ste od rána úplne bez energie je vec druhá. A vtedy by ste mali spozornieť. Ak nemáte žiadnu motiváciu čo i len vstať z postele, aj so sebazaprením niečo spraviť, nič vás nepoteší a zo všetkého ste len znechutení, môžete mať problém. Aj toto sú znaky začínajúcej depresie.

Prejedanie sa alebo hladovka

Depresiu možni odhaliť aj v tom, aký máte apetít. V tomto prípade existujú len dve skupiny ľudí. Jedni sa kvôli tomu prejedajú a iní hladujú. To, ako sa vaše telo vysporiada s týmto nebezpečným psychickým stavom nie je možné vopred predpovedať, preto si dobre všímajte ako sa počas takých dní bez energie a chuti do života správa. Ak si všimnete, že jete až priveľa alebo naopak takmer vôbec, spozornite.

Žiadna sexuálna túžba

Keď ste v depresii a logicky nemáte chuť na nič, ani nepomyslíte na akékoľvek sexuálne praktiky. To môže spôsobiť problém vo vzťahu a ten pri tomto stave rozhodne nepotrebujete. Okrem iného, sex vám môže pomôcť zbaviť sa depresívnych stavov, takže by ste ho nemali hneď zatracovať.

Premýšľanie nad minulosťou

Veľmi častým sprievodným príznakom depresie je príliš časté premýšľanie a to hlavne - nad minulosťou. Zamýšľanie sa nad tým, čo ste spravili a mohli spraviť inak a vyčítanie je prvým spúšťačom toho, že sa budete cítiť nanič. Nerobte to, pretože minulosť tak či tak nezmeníte a akurát si tým privodíte depresiu. Skúste žiť viac v prítomnosti a ak už, tak premýšľajte len o budúcnosti.

Z vyššie uvedeného vyplýva, že rozoznať či ide “len” o lenivosť alebo vážnejší problém v podobe depresie, nie je v mnohých prípadoch jednoduché. No ak niektoré z týchto stavov prežívate, mali by ste spozornieť. Depresia je totiž dlhodobý a nebezpečný stav a ak jej chcete predísť, nebojte sa požiadať o pomoc. Nápomocní vám určite budú vaši blízki a takisto aj odborníci.

Foto: Shutterstock