Takéto dni máme občas všetci. Nič sa vám nechce, nemáte energiu, ste znechutení a motiváciu niečo robiť vám zrejme niekto ukradol. Za deň zrejme nespravíte nič a ak vôbec, tak len nevyhnutné, nič viac, nič menej. Dajte si pozor, pretože ak sa také dni opakujú čoraz častejšie, môžete mať vážny problém. O čo vlastne ide?

Tenká hranica

Pokiaľ sa vaše dni podobajú viac ničnerobeniu, nechuti a nulovej motivácii čoraz častejšie, mali by ste spozornieť. Hranica medzi lenivosťou a depresiou je totiž príliš tenká. To, čo možno ukrývate za občasnú lenivosť môžu byť začínajúce príznaky veľmi nepríjemného a nebezpečného stavu. Ako to teda rozoznať? A čo robiť, ak depresiu odhalíte?

Znaky lenivosti

To, že sa vám z času na čas nič nechce, je v poriadku a dalo by sa povedať, že je to úplne normálne. Závisí to však od toho, ako často sa to opakuje. Ktoré znaky teda predpovedajú, že ide “len” o lenivosť?

Prokrastinácia

Azda každý už v živote aspoň raz prokrastinoval a to možno aj bez toho, aby o tom vedel. Prokrastinácia vo svojej podstate znamená veľmi často využívané odkladanie dôležitých úloh na neskôr v domnienke, že potom sa vám to už bude chcieť robiť. Hoci aj ľudia so začínajúcou depresiou často prokrastinujú, existuje tu jeden významný rozdiel. Kým ľudia v depresii prokrastinujú takmer nonstop a aj v podstatných veciach, lenivých ľudí nebavia len tie niektoré. Radi napríklad odložia povinnosti na neskôr, avšak idú sa zabaviť. Depresívnych ľudí neprehovoríte ani na zábavu.

Nuda

Nuda s lenivosťou veľmi úzko súvisí a to nie je prekvapujúce. Ak sa však nudíte, je to v podstate dobré, pretože to neznamená depresiu. Mnoho ľudí nudu potláča mnohými spôsobmi, od nekonečného maratónu filmov, cez bezcieľne pozeranie sociálnych sietí až po spánok. Pokiaľ sa nenudíte stále, je do dobré znamenie. No aj tak by ste si mali nájsť niečo, čo vás bude baviť.

Žiadna bolesť

Rozdiel medzi lenivosťou a depresiou spočíva aj v tom, že pri depresii môžete pociťovať aj fyzické príznaky, ako napríklad rôzne bolesti. Ľudia popisujú časté bolesti hlavy, ale aj chrbta či končatín. Ak ste len leniví, bolesti nepociťujete a aj tak môžete spoznať, že nemáte vážny problém, len by to chcelo trošku aktivity.