Verte tomu, že nie pri plnom, ale práve pri poloprázdnom šatníku už nikdy viac nebudete zažívať pocit zúfalstva, že nemáte čo na seba. Hovorí sa mu kapsulový šatník. Fungujúca kapsula by mala byť zostavená z približne 40 kusov oblečenia, ktoré sa dajú medzi sebou ľahko kombinovať. Neráta sa do nej príležitostné alebo športové oblečenie ani spodná bielizeň. Výsledkom by mal byť šatník vyskladaný na mieru, premyslený tak, aby ste dopredu poznali kombinácie a jeho možnosti. Ako nato?

Vyberte si svoj štýl

Skôr, ako sa pustíte do triedenia oblečenia, ktoré ste si doteraz nahonobili, musíte mať jasno v tom, kto ste a aký štýl je ten váš. Iba tak sa vám podarí zostaviť šatník, ktorý vás bude baviť. Bez tohto pravidla sa do kapsuly ani nepúšťajte, lebo opäť len nakúpite kopy oblečenia a zaťažíte seba a planétu. Prvým krokom je mať zostavený moodboard, akúsi koláž z inšpiračných fotiek stylingov, ktoré sa vám páčia. Odporúčame napríklad veľmi šikovné aplikácie, kde si viete vyhľadávať podobné veci na základe fotiek.

Triedenie

Ak si myslíte, že už viete, čo chcete nosiť, nasleduje praktická časť. Vyberte všetko, naozaj úplne všetko zo skríň a začnite triediť. „Vo väčšine prípadov sa dočítate, že treba vyhodiť to, čo ste nemali na sebe posledných 6 mesiacov. Ja by som povolila spraviť výnimku pri veci, ktorú ste si kúpili a opakovane sa k nej vraciate a chcete si ju obliecť, ale neviete alebo skutočne nemáte s čím. Ak si ju naozaj chcete nechať, bude sa musieť stať jedným zo základných pilierov vášho šatníka,“ dodáva odborníčka na módu Barbora Jurkovic. Tých pilierov by ste mali mať len pár, pokojne to môžu byť veci, ktoré by sme zaradili do kategórie „výraznejšie”. Dôležité je, aby ste ich mali naozaj radi a znova sa k nim vracali. K takýmto veciam si budete dostavovať zvyšok šatníka.