Nespokojnosť drieme v každom z nás. Či už sa týka našej práce, bývania, partnera, nedostatku financií alebo situácie vo svete, robí nás nešťastnými. Nespokojnosť však môže predstavovať aj hnací motor, istú formu motivácie napredovať. Pozor, aby ste s nespokojnosťou nepresiahli istú hranicu, pretože sa z vás môže stať večne mrzutý a hundrajúci jedinec, ktorého život bude sivý, depresívny a najmä osamelý.

Chronicky nespokojní

Ráno vstávajú nahnevaní, že ich zobudil susedov pes. Už cestou do práce sú rozčúlení na ranné kolóny. V práci ich rozladí každá kolegova poznámka, doma krik detí. Alebo ich ovláda žiarlivosť či závisť. Argumentujú názormi typu, že svet okolo je len zlý a bude ešte horší. Neustále sa sťažujú, všetko v ich živote je zlé a bezútešné. Spoznávate sa v tomto opise? Dúfam, že nie. Ide totiž o ľudí, ktorých celoživotným údelom je byť nespokojnými a nahnevanými. Táto ich vlastnosť je prekliatím nielen pre nich, ale aj pre ľudí v ich okolí.

Večná nespokojnosť môže prameniť z ich detstva, keď túto vlastnosť „odkukali“ od rodičov. Alebo prešli veľkým životným sklamaním (rozvod, strata financií), z ktorého sa nedokážu spamätať. Každý máme horšie dni. Dni, keď sa nám nedarí, máme zlú náladu alebo sme nespokojní s niektorou časťou nášho života. Potom sa však zobudíme do ďalšieho dňa a zistíme, že pôvodne neriešiteľný problém sa dá vyriešiť a že nás čaká ešte veľa vecí a situácií, na ktoré sa môžeme tešiť. Ak aj sme nespokojní, je dôležité, aby išlo o krátkodobú záležitosť, ktorá sa o deň, o týždeň zmení. Pretože dlhodobá nespokojnosť nás síce môže pohnať vpred, ale ľahko nás dokáže zmeniť na večne zamračených jedincov, ktorým sa ostatní začnú vyhýbať oblúkom.

Porovnávame sa

„Nespokojnosť pramení z túžby mať viac. Viac lásky, viac šťastia a radosti. Následne sa ženieme za pseudo riešeniami, ako sú napríklad majetok a kariéra, mysliac si, že po ich dosiahnutí budeme šťastní a spokojní,“ vysvetľuje terapeutka Monika Jakubeczová.  Možno teda nespokojnosť vnímať len v negatívnom zmysle slova?

Môže byť aj pozitívna

Prvým krokom, ako zmeniť naše pocity, je presné pomenovanie, s čím naša nespokojnosť súvisí. Monika Jakubeczová vysvetľuje, že nespokojnosť je síce negatívna energia, no ak sa pohybuje v zdravých hraniciach, môže byť pre jedinca prospešná, ba dokonca je v živote človeka potrebná. „Keby bol každý človek spokojný, vývoj sveta by sa zastavil, nikto by nemal dôvod meniť veci – k lepšiemu. Nezdravá spokojnosť vedie k stagnácii,“ hovorí.