Stekajúci pot po tvári, mokré dlane, prepotené oblečenie, ktoré musíte meniť niekoľkokrát za deň.. Takéto nepríjemné situácie pozná každý z nás a v lete to platí dvojnásobne. Existuje však nejaké účinné riešenie, ktorým sa nepríjemné potenie dá dostať pod kontrolu?

Potenie je pre ľudský organizmus prirodzený termoregulačný jav. Potíme sa pri vysokých teplotách, fyzickej námahe alebo v strese. Telo sa tak ochladzuje a vyplavuje škodlivé látky. Ak je však už potenie nadmerné, môže to byť signál, že niečo v tele nie je v poriadku. „Potenie je prirodzenou reakciou ľudského tela. Niektorí jedinci sa však potia oveľa viac, ako je bežné. Spôsobené je to nervovou sústavou, ktorá musí vynaložiť oveľa väčšie úsilie na udržanie konštantnej teploty. To následne začne negatívne vplývať na bežné fungovanie a každodenný život,“ uvádza o nadmernom potení lekárka z medicínsko-estetického centra Janka Holešovská. 

Význam potenia

Pot je produktom potných žliaz, ktoré sa nachádzajú najmä v oblasti podpazušia, chrbta, bedier, slabín, zátylku, či na plochách chodidiel a dlaní. Všetky potné žľazy sú nevyhnutné pre reguláciu telesnej teploty. Keď sa organizmus zohreje, potné žľazy vytvoria na pokožke vlhký film. Kvapalina sa potom postupne odparuje, telo sa zbavuje tepla a prirodzene sa ochladzuje. Vďaka tomu nedochádza k prehriatiu organizmu. Vo všeobecnosti platí, že potné žľazy mužov sú aktívnejšie, a preto sa začínajú potiť skôr a viac ako ženy.

Potenie v lete

Každý človek vypotí v priemere 400 mililitrov potu denne. Potné žľazy sa aktivujú pre potreby termoregulácie najmä v lete, keďže pri vysokých teplotách je potrebné telo dostatočne ochladzovať, aby nedošlo k jeho prehriatiu. Odborníci však upozorňujú, že rozdiel teplôt medzi dvoma prostrediami (napríklad teplotou v aute a vonkajšou teplotou) by nemal presiahnuť 7 stupňov.