Máte pocit, že vo vašom vzťahu už dlhšiu dobu veci nefungujú tak ako majú? Nuž, mali by ste sa zamyslieť nad príčinou. Odborníci varujú, že zotrvávanie v nepríjemnom až zničujúcom vzťahu môže vo veľkej miere viesť k tomu, že sa vzťah stane toxickým. Ako spoznáte varovné signály, že v jednom takom toxickom vzťahu práve ste?

Niekedy je veľmi náročné rozpoznať toxický vzťah. V toxických a nezdravých vzťahoch sú totiž obete často presvedčené, že problémom sú oni a všetko si vyčítajú. Ak svojho partnera milujete, môžete nasledujúce varovné signály toxického vzťahu ľahko prehliadať. Toxickí partneri totiž môžu byť veľmi dobrí klamári a zvonku vyzerať úplne dokonalo. Ak si však všimnete niektorý z týchto znakov, rozchod neodkladajte.

Žiarli a potrebuje s vami súťažiť

Začal na vás partner zrazu nekontrolovateľne žiarliť? Žiarli bez dôvodu alebo si dôvod vymýšľa? Ak na partnerovi spozorujete prehnanú žiarlivosť (najmä bez dôvodu), neveští to nič dobré. Takisto vo vás môže začať vidieť konkurenciu, pretože cíti nespokojnosť s vlastným životom a takto to skrýva. Táto závisť môže prerásť do porovnávania alebo až do ponižovania a vzájomného súperenia. Nenechajte to zájsť takto ďaleko, pretože neskôr vás to môže zničiť. Milujúci partner sa spolu s vami z každého úspechu teší a nemá potrebu s vami súťažiť. 

Ponižuje vás

Áno, každý človek robí chyby, ale ak žijete v toxickom vzťahu o svojich chybách budete počúvať každý deň. Toxickí ľudia vám budú veľmi radi a neustále vyhadzovať na oči aj tie najmenšie problémy. Robia to predovšetkým preto, aby ste sa pri nich cítili menejcenne. Nemajú problém vás uraziť a to ani v prítomnosti vašich priateľov či rodiny.

Dokazuje, že je niečo viac 

Ak ste vo vzťahu s narcistickým človekom, ktorý vás neustále kritizuje aby si zdvihol sebavedomie alebo vám každou vetou dáva najavo, že je niečo viac, ukončite to. O láske sa tu už nedá ani hovoriť. Majte na pamäti, že správny partner vie oceniť vás a vaše úsilie. Zotrvávanie v toxickom vzťahu vám môže veľmi emocionálne ublížiť, preto sa odhodlajte takýto vzťah ukončiť skôr ako bude neskoro.