Do Vianoc zostáva už len zopár dní. Nie je vôbec prekvapujúce, že každý zháňa a nakupuje darčeky, ktorými by chcel pod vianočným stromčekom potešiť svojich blízkych. Ako to však spraviť tak, aby ste po Vianociach neskončili v dlhoch? Tu je zopár tipov, ako to neprehnať, nakúpiť darčeky, no zároveň aj niečo ušetriť.

Pozbierajte tipy na darčeky

Prekvapenia sú síce milé, no nie každý ich má rád. Preto skôr, ako sa pustíte do nakupovania darčekov, skúste najskôr od blízkych či priateľov pozbierať tipy na darčeky. Otvorene si aj navzájom povedzte čo by vás potešilo a následne si vyberte, čím danú osobu potešíte. Je totiž lepšie obdarovať vytúženým darčekom, ako prekvapením, ktoré môže dopadnúť dvojako. Môže potešiť, no tiež nemusí. A darovať nevhodný darček nepoteší ani vás samotných. Riaďte sa teda tým, po čom vaši blízki túžia.

Určte si limit na jednu osobu

Na Vianoce chceme potešiť všetkých členov rodiny. Ak ich je mnoho, pred samotným bezhlavým nakupovaním darčekov je dobrým tipom určiť si finančný limit na jednu osobu. Každý podľa svojich možností. Na jednej strane sa potom môžu zdať tipy na darčeky jednoznačnejšie a na strane druhej to bude zároveň spravodlivé.

“Ak ste svoj zoznam ľudí zoškrtali na primeraný počet, určite si, koľko peňazí chcete na každú osobu utratiť. Prípadne sa s ďalšími dohodnite na konkrétnej sume, ktorej by sa mali všetci držať, “ radí finančná špecialistka Shannon McLay. Keď od vás každý člen rodiny dostane darček v rovnakej alebo aspoň približnej hodnote, budete sa cítiť lepšie. Nie je vhodné medzi obdarovanými robiť rozdiely.