Ešte nedávno bolo módne stále sa niekam ponáhľať, mať tonu povinností a hlavu „ako pátrací balón“. Dnes už, našťastie, vieme, že nadmerný stres nám škodí. Našej duši, telu, ale aj kráse. Ako spoznať, že nás stres začína skutočne ohrozovať? Všímajte si tieto príznaky.

Prečo nám stres škodí? 

Permanentný stres nie je pre vás ani vaše telo tým najlepším spoločníkom, práve naopak. Ak prežívate dlhodobý stres môže sa to prejaviť výrazným vypadávaním vlasov, vyčerpaním, prírastkom na váhe, podráždenosťou a kolísaním nálad, bolesťami, svrbením pokožky, ale aj intenzívnou chuťou na sladké a zvýšenou tvorbou akné. Ak sa vám na tvári zo dňa na deň objaví množstvo vyrážok a aj keď nie ste veľkým milovníkom sladkého, teraz bez neho nemôžete žiť, vaše telo dáva najavo, že by ste mali spomaliť. Dlhodobý stres totiž môže byť príčinou aj ďalších - vážnych zdravotných problémov. Skúste sa preto na chvíľu zastaviť, začnite meditovať a doprajte si vyváženú stravu.

Strata libida

Sex k životu prirodzene patrí a naše telo je na neho pravdupovediac prispôsobené a zvyknuté. Kvôli tomu sa môže stať, že aj jeho nedostatok sa navonok prejaví. Okrem straty libida môžete tiež pociťovať úzkosti, mať sklony k workoholizmu, častejšie migrény, zhoršenú kvalitu pleti, problémy so sústredením, ale aj zlé sny. Ak sa vám čokoľvek z toho deje v poslednej dobe častejšie ako obvykle, môže ísť o varovný signál, že ste v dlhodobom strese. Skúste sa preto uvoľniť a doprajte si aj trochu rozkoše. 

Zhoršená schopnosť pohybu

Možno by ste to nečakali, ale ak si všimnete, že o niečo menej vládzete alebo dokonca máte zhoršenú schopnosť pohybu, zamyslite sa, či nie ste až vo veľmi veľkom strese. Aj ten môže spôsobiť problémy s pohybovým aparátom. Ak jednoducho ani po dlhom nočnom odpočinku necítite úľavu, ba naopak, bolesť svalov, kŕče a nevysvetliteľnú slabosť, môže ísť o varovanie, že mobita tela sa značne zhoršuje. Mali by si preto dopriať viac pohybu, pravidelný strečing, ktorý udržuje pružnosť svalov a šliach, zlepšuje ich ohybnosť a tak uvoľňuje celé telo.