Máte tendenciu neustále sa za niečo ospravedlňovať? Aj keď viete, že to nebola vaša chyba, napriek tomu, sa radšej ospravedlníte? Prečo to však robíte? Hoci ospravedlniť sa je v istých situáciách opodstatnené, nemali by ste to robiť zakaždým. Prinášame najčastejšie momenty, v ktorých svoje správanie skutočne nemusíte nikomu vysvetľovať a už vôbec nie sa zaňho ospravedlňovať.

Ako sa cítite

To, ako sa dnes cítite je výlučne vaša vec. Keď to napríklad vo vzťahu už dlhšiu dobu neklape tak, ako by malo, nie je to vaša vina. Rozhodne sa preto partnerovi neospravedlňujte za to, že k nemu už nič necítite. Vaše pocity sú vaša vec a určite nemôžete za to, že váš vzťah stroskotal.

Ak  poviete „nie”

Šéf vám chce chctiac-nechtiac napísať ďalší nadčas, kamarátka, ktorú už veľmi nemusíte s vami odrazu chce ísť na drink, alebo vás bývalý partner chce znova späť?  Na slovíčko “prepáč” rovno zabudnite a naučte sa odmietať bez výčitiek. Ak na niečo poviete “nie”, pretože to tak cítite, je to úplne v poriadku a neospravedlňujte sa za to. Vaše rozhodnutia sú len vaša vec a nikto iný vám preto nemá čo vyčítať.

Ako vyzeráte

Nie ste úplne spokojní so svojim výzorom? Aj keď je to tak, zabudnite na vety typu “Prepáč, dnes vyzerám unavene”, pretože iných nie je skutočne nič do toho, prečo dnes nevyzeráte ako z časopisu. Aj keď máte za sebou prebdenú noc a na vašej tvári je to dostatočne vidieť, nemusíte sa za to ospravedlňovať. Neriešte ľudí, o ktorých si myslíte, že sa im nepáči váš vzhľad a uvidíte, že vám bude lepšie.