Dobrí ľudia vraj patria v dnešnom svete k tým najviac vyčerpaným. Ste medzi nimi? Aby to tak nebolo, nemusíte sa automaticky začať správať arogantne a začať odmietať iných a ich prosby o pomoc. Niekedy si len stačí zachovať vlastný názor a pohľad, čím nestratíte energiu a chuť žiť svoj vlastný život. Ako však na to?

Možno sa to týka aj vás - pre druhých by ste sa doslova rozdali v práci aj v osobnom živote. Po zamyslení vám však možno došlo, že vlastne nežijete, len „slúžite“ druhým. A aj keď si častokrát uvedomujeme svoju nespokojnosť, nevieme to zmeniť. Aj keď zväčša máme všetci tendenciu ľutovať ľudí, ktorí sú využívaní, problém môže byť však často práve v nich, keďže takéto konanie umožňujú. 

Psychológ tvrdí, že spoločnou črtou ľudí, ktorí sa nechajú využívať, je nízke sebavedomie. V ruke v ruke to ide s prostredím z detstva, keď sme napríklad vyrastali tam, kde sme si museli priazeň druhých (aj rodičov a priateľov) zaslúžiť. Na základe toho sa potom stávajú ľahkým terčom manipulácie v dospelosti. 

Hranice a priznanie

Ak absentujú hranice, necháme so sebou manipulovať viac ako je zdravé. Niekedy ani nevieme, čo by sme chceli, alebo potrebovali, nemáme voči sebe samému rešpekt a úctu a preto len plníme priania iných. 

Pokiaľ teda máte pocit, že ste využívaní, skúste sa zamyslieť, či váš život skutočne ide podľa vašich vlastných potrieb a presvedčenia. Práve priznať, že sa s vami skutočne manipuluje, je prvým veľmi dôležitým krokom k tomu, aby ste s tým začali niečo robiť. Pomôže aj uvedomiť si fakt, v akých okamihoch robíte veci proti vlastnej vôli. 

Začať drobnosťami 

Všetky veľké veci začínali v malom. Aj vaša zmena musí začať od podlahy. Skúste sa napríklad zachovať podľa vlastnej vôle, ak vám predavačke vnucuje v obchode niečo, čo v skutočnosti nepotrebujete. Reagovať inak sa dá aj v reštaurácií, kde jedlo nespĺňa vaše očakávania a pod.