Deti a my - Claim
Nenechávajte sa zneužívať: Ako viesť vlastný život a prestať slúžiť iným?

Dobrí ľudia vraj patria v dnešnom svete k tým najviac vyčerpaným. Ste medzi nimi? Aby to tak nebolo, nemusíte sa automaticky začať správať arogantne a začať odmietať iných a ich prosby o pomoc. Niekedy si len stačí zachovať vlastný názor a pohľad, čím nestratíte energiu a chuť žiť svoj vlastný život. Ako však na to?

Možno sa to týka aj vás - pre druhých by ste sa doslova rozdali v práci aj v osobnom živote. Po zamyslení vám však možno došlo, že vlastne nežijete, len „slúžite“ druhým. A aj keď si častokrát uvedomujeme svoju nespokojnosť, nevieme to zmeniť. Aj keď zväčša máme všetci tendenciu ľutovať ľudí, ktorí sú využívaní, problém môže byť však často práve v nich, keďže takéto konanie umožňujú. 

Psychológ tvrdí, že spoločnou črtou ľudí, ktorí sa nechajú využívať, je nízke sebavedomie. V ruke v ruke to ide s prostredím z detstva, keď sme napríklad vyrastali tam, kde sme si museli priazeň druhých (aj rodičov a priateľov) zaslúžiť. Na základe toho sa potom stávajú ľahkým terčom manipulácie v dospelosti. 

Hranice a priznanie

Ak absentujú hranice, necháme so sebou manipulovať viac ako je zdravé. Niekedy ani nevieme, čo by sme chceli, alebo potrebovali, nemáme voči sebe samému rešpekt a úctu a preto len plníme priania iných. 

Pokiaľ teda máte pocit, že ste využívaní, skúste sa zamyslieť, či váš život skutočne ide podľa vašich vlastných potrieb a presvedčenia. Práve priznať, že sa s vami skutočne manipuluje, je prvým veľmi dôležitým krokom k tomu, aby ste s tým začali niečo robiť. Pomôže aj uvedomiť si fakt, v akých okamihoch robíte veci proti vlastnej vôli. 

Začať drobnosťami 

Všetky veľké veci začínali v malom. Aj vaša zmena musí začať od podlahy. Skúste sa napríklad zachovať podľa vlastnej vôle, ak vám predavačke vnucuje v obchode niečo, čo v skutočnosti nepotrebujete. Reagovať inak sa dá aj v reštaurácií, kde jedlo nespĺňa vaše očakávania a pod. 

Sami seba musíte naladiť na úprimnosť v týchto maličkostiach, ktoré vám však vybudujú odvahu učiniť aj veľké rázne kroky. Musíte selektovať situácie, kedy iným vyhoviete a kedy nie. Dôležité je preto udržať si svoj postoj, lebo ľudia sa vás budú snažiť vrátiť naspäť, aby vami mohli manipulovať. Ak však podľa odborníka uvidia, že sa im to nedarí, možno sa všetko okolo vás začne meniť. 

Zbavte sa manipulátorov 

Tento počin vyžaduje schopnosť povedať rázne „Nie!“. To všetko bez ďalšieho zbytočného zdôvodňovania, čo býva pre veľa ľudí problémom. Často totiž pociťujeme, že jedno negatívne slovo je málo a máme sklon ospravedlňovať sa rôznymi výhovorkami, aby sme nepôsobili nezdvorilo. Nakoniec však práve toto býva cesta, ako podľahnúť svojim známym a vrátiť sa do starých koľají manipulácie. 

Nemusíte sa samozrejme uchýliť len k slovíčku nie, no stačí odpoveď jednou vetou a to napríklad: „Nie, nemám na to teraz kapacitu,“ a toto svoje tvrdenie následne nie je potrebné ďalej rozvádzať. Skúste aj viac hovoriť o svojich pocitoch, ako sa cítite, keď niečo odmietnete a podobne. Nebojte sa so svojimi pocitmi experimentovať. Nakoniec možno budete aj prekvapení, ako ostatní príjmu s rešpektom vaše odmietnutie.

Ako sa nenechať využívať

Pozor na vzťahy, kde jeden výrazne viac dáva a druhý výrazne berie. Takéto zväzky a priateľstvá zvyčajne nemajú dlhodobý charakter a už vôbec nie harmóniu. Skúste to preto zmeniť, alebo sa ich úplne odpútať.

Ďalšou radou je nebáť sa zmeny. Dôležité však je, ako už bolo povedané, vytrvať. Aj vášmu okoliu bude totiž trvať dlhší čas, kým si na to celé dokáže zvyknúť a nakoniec si vás bude aj viac vážiť. To isté platí aj o rozprávaní o svojich pocitoch. Pomôcť môže v tomto smere aj výcvik asertivity. Spravíte hrubú čiaru?