Poznáte to: rozhovor už dávno nie je príjemný, dochádza vám dych a druhý sa snaží tlačiť vás tam, kam nechcete. Ako sa môžete brániť a prečo je niekedy dobré to urobiť? Ako si dať pozor na manipulátorov okolo vás? Poradí vám odborník.

Získajte sebavedomie

Každý deň sa vás niekto snaží presvedčiť o mnohých veciach; napríklad, že toto alebo tamto si určite musíte kúpiť, hoci to vôbec nepotrebujete. Ten, kto vás presvedčuje, je vám sympatický a predkladá pomerne racionálne argumenty. Vám dochádza dych a každú chvíľu zrejme vytiahnete peňaženku. 

„Pri presviedčaní je účinnou zbraňou odpovedať tak, aby už nemohol nadviazať,“ hovorí kouč. Jasná zásada pre všetkých: ak chcete niečo urobiť, povedzte ÁNO, ak to nechcete, povedzte NIE. Ak si chcete odpoveď premyslieť, povedzte MOŽNO a termín, kedy sa rozhodnete. Keď vás niekto zneistí, je to podľa odborníčky otázkou sebavedomia. Ak dôverujete sami sebe a poznáte svoje postoje, len tak niekto vás nemôže rozhodiť. Zapracujte na sebe.

Pozor na manipulátorov

V akejkoľvek diskusii je vždy lepšie zostať prirodzený a svoj a odpovedať podľa svojho svedomia, ako sa štylizovať do roly, z ktorej v nestráženom okamihu vypadnete. „Ak vás niekto ženie do úzkych, len málokedy je to preto, že vám chce pomôcť byť lepším; takže pravdepodobne máte dočinenia s manipulátorom,“ hovorí odborníčka. 

Vždy, keď vo vás druhý vzbudzuje pocity viny alebo pocity strachu, manipuluje vami. Nenechajte sa zmiasť a bráňte sa. Aktívne reagujte na jeho obviňovanie a nebojte sa prejsť do protiútoku. „Vy sa ma snažíte zneistiť? Prečo to robíte?“ Niekto odporúča zmeniť fyzické postavenie voči „súperovi“. Ak sedí, môžete sa postaviť a až potom položiť otázku. Získate tým pomyselnú kontrolu nad situáciou. 

Zalepte emočné diery