Takýchto ľudí poznáme všetci. Netaktné a nevhodné poznámky vám uštedria bez akéhokoľvek varovania a vy neviete ako reagovať. Zasmiať sa alebo radšej neodpovedať? Niekedy vtipné poznámky na vašu adresu okolie pobavia, no o to viac trpí vaša osobnosť a nálada. Ako sa zachovať v takom prípade? Čo robiť, aby ste z uťahovania okolia vyviazli čo s najmenšou ujmou a ba, ako víťaz?

Každý človek  sa už niekedy stretol s netaktnými poznámkami svojho okolia. Niekedy vedia zraniť tí najbližší, inokedy neznámi ľudia. Jedno je však isté, nevhodné pripomienky každého vedia zabolieť. Ako sa im brániť?

Nezdvorilosť je trendom

Podľa štúdie Michiganskej univerzity z roku 2016 je vo svete čoraz viac rozšírená nezdvorilosť. Vedci v nej zistili, že ľudia vystavení takýmto sarkastickým a ponižujúcim poznámkam len zbytočne strácajú psychickú energiu a pohodu, čo má za následok aj ťažkosti so zvládaním impulzov a regulovaním emócií. Aj jediná netaktná poznámka môže človeka dlhodobo a hlboko zasiahnuť. Dobrou správou je, že týmto situáciám sa dá vyhnúť. Stačí sa naučiť, správne reagovať a stanete sa odolnými na nezdvorilé pripomienky. Tieto rady vám pri tom pomôžu.

Naučte sa sebakontrole

Keď máte vo svojom okolí ľudí, ktorí radi na vašu adresu sypú rôzne zosmiešňujúce poznámky, je nutné vedieť reagovať. Ak teda nechcete, aby negatívne komentáre na vašu adresu ovládli náladu po celý deň, je potrebné naučiť sa sebakontrole. Prvým krokom k nej je naučiť sa “vyhodnotiť” situáciu. To znamená, že si musíte uvedomiť, či danej pripomienke netaktného človeka budete venovať pozornosť alebo nie. A pravdou je, že väčšinou to nestojí za to. Ak na ne totiž reagujete, zbytočne si narušujete vlastnú duševnú rovnováhu. Nenechajte si preto svoju hodnotu určovať inými ľuďmi. Naopak, len vy sami môžete rozhodnúť, na čo reagovať budete a na čo nie.