Partnerské vzťahy nie sú žiadna kvantová fyzika, no napriek tomu je dôležité na nich pracovať. Každý z nás by chcel žiť v harmonickom vzťahu, no nie vždy to okolnosti dovoľujú. Je preto úplne prirodzené, ak občas pochybujete, či je váš vzťah taký, aký by mal byť. Ako to zistiť? Prinášame prekvapivé veci, ktoré vás ubezpečia, že máte zdravý partnerský vzťah, aj keď si (možno) myslíte pravý opak.

Na dovolenky chodíte aj oddelene

Rodinná dovolenka je síce fajn, no každý si občas potrebuje skutočne vydýchnuť a vyčistiť si hlavu. Nie je preto prekvapujúce, že počet ľudí, ktorí chodia na dovolenku aj bez svojich partnerov rastie a tvorí už zhruba jednu tretinu dospelých podľa štatistík v USA. Separátne dovolenky môžu  dokonca posilniť váš vzájomný vzťah. Ako? Ak svojho partnera skutočne milujete, bude vám chýbať a tak si uvedomíte, čo pre vás naozaj znamená.

Partner netrávi čas s vašou rodinou

Ak si vaši rodičia a váš partner spolu rozumejú, je skvelé a prirodzené, že vás to teší. No ani to, ak sa nemajú príliš radi, nemusí byť zdrojom konfliktov. Váš partner sa predsa nemusí zúčastňovať na rodinných večeriach s vašimi rodičmi. Musíte len čo najskôr stanoviť základné pravidlá. Nesnažte sa preto svojich rodičov obrátiť proti partnerovi a nepoužívajte ich ako zbraň na jeho kontrolu.

Nekomunikujete spolu často

Hoci sa hovorí, že vzájomná komunikácia je alfou a omegou zdravého partnerského vzťahu, neplatí to úplne vo všetkých oblastiach. Komunikácia medzi partnermi je dôležitá pre riešenie konfliktov a porozumenie, no je dobré vedieť, kedy je jej tak akurát. S partnerom totiž nemusíte komunikovať nonstop a je dôležité vedieť byť spolu aj v tichosti. Ak sa pri tom necítite nepríjemne alebo trápne, podľa lekárky Roni Beth máte medzi sebou veľmi pevné a zvláštne puto, ktoré váš vzťah posilňuje. Takéto ticho totiž hovorí všetko, čo slová nedokážu.

Spíte oddelene

Spíte oddelene, pretože partner chrápe? Nevyčítajte si to, Psychologička Katherine Schreiber tvrdí, že čoraz viac párov v súčasnosti spí oddelene. Vôbec to však neznamená, že vzťah precháda krízou alebo sa blíži ku koncu. zVedci z Ohio State University dokazujú, že zdravý spánok je pre vzťah oveľa užitočnejší ako spoločné spanie.

Často sa hádate

Hádky a konflikty sú súčasťou každého zdravého partnerského vzťahu a v podstate sa im ani nedá úplne vyhnúť. “S ľudmi, ktorých milujeme sa hádame najčastejšie, pretože o vzťah bojujeme a problémy sa snažíme riešiť, “ tvrdí doktorka Elizabeth Dorrance. Na druhej strane, konflikty sú pre vzťahy prínosné, pretože naznačujú, že obaja musíte niečo zmeniť. Je však dôležité vedieť hádku ukončiť a priznať si svoje chyby.