Áno. Vianoce sú tu už čochvíľa a všetci by sme radi potešili našich blízkych nejakou drobnosťou a preto neraz prečesávame online priestor. Nákup na internete však môže priniesť aj viaceré riziká. Pri dodržiavaní základných pravidiel bezpečného nákupu na internete je prípadné riziko online nákupov minimálne. Vždy je však lepšie byť obozretným a hlavne dávať si pozor, na akom webe zadávate svoje prihlasovacie či platobné údaje.

SMS kód

Odporúčame platiť platobnou kartou len u dôveryhodných obchodníkov, ktorí sú zabezpečení službou 3D Secure. V súčasnosti ide o najbezpečnejší spôsob platby kartou cez internet. V takom prípade je na potvrdenie platby a dokončenie transakcie potrebné zadať jedinečný SMS kód, ktorý je vám zaslaný na mobil. Najmä pri neoverených predajcoch plaťte až pri prevzatí tovaru.

Dôveryhodnosť predajcu

Dajte si pozor, či je webstránka predajcu náležite zabezpečená, aby nemohlo prísť k zneužitiu vašich údajov. Dôkazom je buď ikona zámky alebo šifra https:// v prehliadači. Znakom dôveryhodnosti obchodníka sú aj transparentne vyplnené firemné a kontaktné údaje firmy, recenzie a certifikáty z porovnávačov cien (napr. Overený obchod). Venujte pár minút tomu, aby ste si predajcu preklepli aj v tomto smere.