V ktorých svetových mestách sú ľudia najšťastnejší? Rebríčky, ktoré sa takouto otázkou zaoberajú, zohľadňujú napríklad dlhovekosť obyvateľov, ich zdravie aj celkovú spokojnosť. Najlepšie je na tom podľa nich západná Európa a Severná Amerika. Poďme sa však pozrieť na konkrétne príklady.

Kodaň

Dánska metropola sa v rebríčkoch šťastných miest objavuje pravidelne na veľmi vysokých stupienkoch. Jej obyvatelia si pochvaľujú vodné kanály, veľa kaviarní s terasami, možnosť dopraviť sa po meste kamkoľvek na bicykli – a tiež more.

North Port-Bradenton-Sarasota

Podľa výskumov ide o najšťastnejšie americké mesto. V oblasti na Floride má približne tretina obyvateľov 65 rokov a viac, ide totiž o obľúbenú destináciu zaopatrených amerických penzistov. Oblasť má jeden z najmenších podielov obezity v celých Spojených štátoch. Celoročné teplé počasie je tak isto dôvodom, prečo sa tento kút Floridy teší takej obľube.

Viedeň

Paríž je oproti Viedni len napodobeninou toho, ako by malo vyzerať magické európske mesto s atmosférou. Ďalším plusovým bodom pre Viedeň je, že ju prieskum Mercer’s Quality of Living Rankings opakovane označuje za najlepšie mesto pre ľudí, ktorí žijú a pracujú v inej než svojej rodnej krajine. Viedeň je tiež preslávená kaviarňami. Okrem Hotelu Sacher, kam ide skoro každý turista, môžete zavítať napríklad do najmenšej viedenskej kaviarne s príznačným názvom Kleines Café, v ktorej sú len dve lavice, pár stoličiek a stolov. A tiež sa dobre sedáva v legendárnom Café Hawelka.

Barcelona

Veľa ľudí ju miluje kvôli futbalu. Dalšími možnými dôvodmi môže byť aj miestna kuchyňa a podnebie. Turisti ju však obľubujú aj kvôli prenádhernej katedrále Sagrada Familia. Okrem toho má región Katalánska svoje vlastné čaro, ktoré mnoho ľudí priťahuje, aby sa sem aspoň ešte raz za život prišli pozrieť znova.