Zázračný liek na Covid-19 by sme chceli poznať všetci. Recepty na internete nám však skôr môžu uškodiť ako pomôcť. Nepomôže útek do trópov ani mráz. Alkohol zníži obranyschopnosť vášho organizmu. Zadržanie dychu testovacie paličky, bohužiaľ, nenahradí, upozorňujú odborníci z WHO.

Obmedzenia, bezmocnosť, hlad po nových informáciách, ale aj čakanie, kedy sa toto celé už konečne skončí. To všetko je úrodná pôda pre ľudovú tvorivosť, ktorá prináša množstvo zaručených receptov na boj s pandémiou. V snahe čo najskôr skoncovať s „pliagou“ sme ochotní podstúpiť všeličo. Kým čakáme na vak- cíny či medicínske prípravky na efektívnu liečbu ochorenia, dostáva sa k nám prebytok nie vždy úplne správnych informácií. Snaha nájsť zaručené riešenia na boj s koronavírusom vied- la k tomu, že dnes je online priestor zaplnený množstvom hoaxov, mýtov a neprávd. Používať niektoré „babské“ recepty môže byť dokonca nebezpečné. Uvedomujú si to aj odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí na svojom webe zriadili špeciálnu poradňu na boj s koronamýtmi. Ktoré sú tie najroz- šírenejšie?

Alkohol znižuje imunitu

Vypáliť červa. Na Slovensku radi veríme, že pohárik tvrdého nalačno nám skutočne môže zdravotne pomôcť. Alkohol je v boji nielen s koronavírusom skutočne veľmi účinný. Prakticky všetky prípravky, ktoré používame na dezinfekciu, z väčšej časti obsahujú práve alkohol. Problém je, že tento všeliek nefunguje rovnako dobre zvnútra ako zvonka. O pozitívnych a ne- gatívnych účinkoch pálenky bolo popísaných množstvo vedeckých štúdií. Jedným z najväčších rizík je, že organizmus sa musí venovať odbúravaniu alkoholu a nemôže sa naplno sústrediť na boj s nákazou. Je všeobecne preukázané, že pitie alkoholu neblaho vplýva na našu imunitu. A práve sila nášho imunitného systému popri iných faktoroch môže zohrať dôležitú úlohu v tom, aký priebeh u nás bude mať nákaza. „Užívanie alkoholu zvyšuje riziko zdravot- ných problémov,“ jednoznačne konštatuje WHO. Je to podobné ako s dezinfekčnými prostriedkami. V boji s vírusom sú účinné, ale okrem bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa ich nikto iný neodporúča piť – lebo podobne ako al- kohol nám môžu uškodiť.

Korona sa šíri aj v teple

Naše skúsenosti s novým koronavírusom nám dávajú tušiť, že má zimu rád. Podobne ako chrípkové epidémie prichádzajú spravidla v chladnejších mesiacoch, po prvej vlne minulú jar a relatívnom upokojení situácie v letných mesiacoch prišla do Európy druhá vlna koronavírusu spolu s nástupom chladnejších dní. Výskumníci príčiny tohto fenoménu ešte stále skúmajú, jedno je však isté: vírusu sa darí aj vo vyšších teplotách. Svedčia o tom príklady krajín ako Brazília či India, ktoré majú obrovské problémy s pandémiou. Téme sa venovali aj indickí vedci, ktorí zistili, že vírusu v ich podmienkach sa najlepšie darí pri teplote 27 až 32 stupňov a pri vlhkosti 25 až 45 percent. Ak sa chystáte na do- volenku do tepla, rúško teda radšej neskladajte.