Možno sa vám to bude zdať postavené na hlavu, avšak napriek všeobecnej mienke o ženách, existujú skutočne také, ktorým vyhovuje pozícia milenky. Ba, dokonca si ju skutočne užívajú! Ako je to možné?

Ako funguje prototyp

Silná emancipovaná žena. Má byt, auto a je spokojná sama so sebou. Je samozrejmé, že takýto typ ženy si zrejme partnera hľadať nebude. Nemá energiu investovať čas do neho a ich spoločného spolužitia a dúfať, že si ju jedného dňa vezme za ženu a založia si spolu rodinu. Ešte nedosiahla všetko, čo chcela, ešte sa chce venovať sama sebe. Baví ju single život, víno s kamarátkou, občasné večierky, z ktorých odchádza, kedy ona chce a s kým chce. 

Každý človek má však svoje potreby, ktoré treba uspokojiť. A chuť na sexuálne uspokojenie s mužom vás čoskoro dobehne. Preto zvyknú mať ženy niekoho v zálohe. Niekoho, kto nič neočakáva a naopak, od ktorého ani ona sama nič neočakáva. Dnes už nemoderné označenie takéhoto človeka je milenec. Modernejšie je kamarát s výhodami. Avšak, žiť v takomto zväzku bez prejavovania citov nie je ani zďaleka také jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

Jasné pravidlá

Žiť bez romantiky je pre človeka tak trochu neprirodzená vec, čo potvrdzuje aj sexuologička Danica Caisová: „Áno, určite existujú ženy, ktoré nepotrebujú vo vzťahu romantiku a v podstate s mužom uzavrú pakt, v ktorom si neprejavujú city a sústredia sa len na uspokojenie libida. Takýto vzťah ale nie je jednoduchý a vyžaduje prísnu disciplínu mysle, srdca, správania a jasné pravidlá.“ Aj napriek tomu však takéto pokusy často nie sú úspešné. Nezamilovať sa totiž nie je jednoduché, pretože rozum citom nedokáže rozkázať. 

Svoju skúsenosť s pravidlami, ktoré sa nie vždy jednoducho dodržiavajú, má aj Zuzana: „Vystriedala som viacero milencov, ale nikdy to nemalo dlhé trvanie. Vždy sa jeden alebo druhý z nás zaľúbil. Zvláštne je len to, že nikdy to nebolo vzájomné. Raz sa mi stalo, že svoje city na uzde neudržal partner, v druhom prípade som to bola ja samotná. Vo všetkých prípadoch vzťah stroskotal,“ priznáva mladá manažérka.

Citové vyhorenie

„Často sa stretávam s prípadmi, keď sa pár po dlhodobom vzťahu rozíde kvôli odlišným predstavám o budúcnosti. Zároveň sa však neprestávajú partneri milovať, a tak ich to k sebe opäť a opäť ťahá, až nakoniec aj tak zistia, že energia venovaná týmto smerom nemá rovnaký spoločný horizont. Po citovom vyhorení z rôznych očakávaní a neistoty, sa väčšinou partneri uchýlia pre nich k pohodlnejšej verzii vzťahu, a to k mileneckému,“ vraví sexuologička.

Pani Martina mala rovnakú skúsenosť, a keď stretla dobre situovaného muža, ktorý jej dvoril: „Nič som k nemu necítila a zároveň som si mohla užívať viac komfortu. V tom momente mi vzťah bez lásky a s výhodami prišiel ako dobrý nápad. Nejde to však dlhodobo Po pár mesiacoch mi začala chýbať láska – skutočný cit. Niekto, s kým by som si rozumela a mohla zdieľať život a nielen luxus a pohodlie.“ Vyzerá to teda tak, že voči láske a túžbe po láske nie sme imúnni. Na druhej strane je iné byť milenkou dobrovoľne a byť milenkou, pretože náš vyvolený už jednu ženu má a my sa nevieme pohnúť ďalej.