Zo začiatku išlo o veľkú lásku, avšak tá akoby vyprchala. Aj keď spolu s partnerom stále dobre vychádzate, zaľúbenosť už vyprchala. Často sa hádate a vyčítate si. Dá sa táto situácia riešiť? Skúsi vám poradiť terapeut Miroslav Haranta.

Boj o viac slobody

Stále viac ľudí si uvedomuje, že sa potrebuje vo vzťahu cítiť slobodne, že má svoj priestor a pokiaľ nám partner tento priestor nedáva, začíname sa odtláčať od neho a dúfame, že to pochopí a že nám dá viac priestoru. No opak je pravdou. Čím viac priestoru chceme pre seba, tým sa nám ho partner snaží viac zobrať a uviazať si nás k sebe. Tieto stavy a správanie vychádzajú zo závislosti, vlastníctva a žiarlivosti. V niektorých prípadoch sa tam láska ani nenachádza, ide iba o predstavu lásky, ktorú vytvárajú uvedené pocity a potreby. Pri takomto partnerovi vedie naša snaha oslobodiť sa a získať svoj priestor k aktivovaniu mnohých strachov, cez ktoré nás začne obviňovať a vyčítať nám všetko, čo sa dá, len aby docielil to, aby sme ho pochopili. 

Lenže často vlastne nie je nič, čo by sme mohli „pochopiť“, keďže strachy, z ktorých sa tak správa, sú iracionálne. Toto nepochopenie Vás a uberanie priestoru či už útokmi a/alebo správaním vo Vás spúšťajú ten hnev a pocit, že chcete ujsť. Každý človek sa rodí ako slobodná bytosť a pocit slobody je jeden z najdôležitejších pocitov, ktoré potrebujeme cítiť, ak chceme byť v živote šťastní. Tento pocit potrebujeme cítiť aj v partnerstve. Bez neho nebudeme spoločne napredovať a podporovať sa. Naopak, nedostatok slobody bude vytvárať konflikty a vždy bude niekomu ubližovať.