Už niekoľko desaťročí 8. marec tradične patrí všetkým ženám a oslavuje sa takmer po celom svete. Ani Slovensko nie je výnimkou, práve naopak. Oslávte preto tento výnimočný deň v pohodlí domova aj vy, pretože dámy - vy si to zaslúžite!

Ako sa to začalo?

Ako vlastne vznikol tento významný sviatok, ktorého cieľom je preukázať poctu všetkým ženám? Deň žien je medzinárodne uznávaný sviatok, ktorý bol ustanovený OSN na 8. marca. V tento deň v roku 1908 sa konal prvý štrajk 40 000 newyorkských krajčírok, ktoré bojovali za zrušenie desaťhodinového pracovného času, proti nízkym mzdám a zlým pracovným podmienkam. Demonštrácie sa tradične konali v nedeľu. To sa podarilo presadiť nemeckej socialistke Clare Zetkinovej, 53-ročnej bojovníčke za práva žien a ich rovnoprávnosť na prvej medzinárodnej konferencii Druhej internacinály v roku 1910 v Kodani. Hoci tento sviatok nemal v tej dobe stanovený presný dátum, bol oficiálne vyhlásený ako Medzinárodný deň žien.

Dátum 8. marec sa ustálil až po prvej svetovej vojne v roku 1917, čím sa sviatok veľmi rýchlo rozšíril. Napriek tomu ho v Rakúsku, Švajčiarku a Nemecku ho oslavovali ženy už od roku 1911, v cárskom Rusku od roku 1913, ale demonštrácie ho oficiálne na 8. marec ustanovili na demonštrácii v Petrohrade v roku 1917. Prvý sviatok MDŽ v ČSR sa konal v roku 1921. O rok neskôr už tento sviatok nadobudol masový charakter a oslavoval sa všade. Zlom nastal v období druhej svetovej vojny, kedy bol MDŽ zrušený a pred ňou sa konal naposledy v roku 1938. Po roku 1945 bol MDŽ znovu obnovený.

MDŽ patrí každej žene

8. marec alebo aj toľkokrát spomínaný Medzinárodný deň žien patrí každej žene. Každej manželke, partnerke, mame, starej mame, dcére, sestre, či kamarátke a kolegyni. Každá jedna žena si v tento výnimočný deň zaslúži počuť to, aká je úžasná, výnimočná, milovaná, krásna a cítiť, že si ju niekto váži. A to nielen preto, že nás kalendár každý rok akosi “nabáda” prejaviť svoju úctu k ženám, ale preto, že si to naozaj zaslúžia!

Ako osláviť MDŽ?

Možno budete čakať prekvapenie, kyticu, obrovskú bonboniéru alebo romantickú večeru s partnerom. Či to už bude tak či onak, oslávte tento výnimočný deň potom aj vy a inak - samy pre seba. Doprajte si relax, teplý kúpeľ, dobrú knihu a pohár vínka. Na chvíľu sa zamyslite a pripomeňte si, za čo práve dnes môžete byť vďačná. Či je to už právo na vzdelanie, volenie, pracovnej rovnosti či vyjadrenie vlastného názoru. Aj keď ich mnohé berieme ako samozrejmosť, niekedy tomu tak nebolo. A čo vám to môže dať do ďalších dní? Predovšetkým to, že ženy sa nevzdávajú, pretože práve ony vybojovali všetky tie práva, ktoré dnes máme. Ženy totiž dokážu veľa. Preto buďte hrdá na to, že ste ženou!

Foto: Shutterstock