Súrodenecké vzťahy sú najmä v detskom veku značne komplikované. No postupom rokov však dostávajú nový rozmer. Možno ste ani netušili, že ak máte sestru, môže vám to v živote veľmi pomôcť.Ako? Vysvetlenie priniesla táto štúdia.

Aj keď by ste na tom možno nevideli toľko pozitív, fakty hovoria za všetko. Jeden výskum poukázal na priamu súvislosť medzi vzťahom so sestrou a duševným rozvojom.

„Sestra vám pomáha rozvíjať sociálne vlastnosti ako komunikácia, kompromis a vyjednávanie. Dokonca aj súrodenecký konflikt, pokiaľ je menší, môže podporovať zdravý vývoj," hovorí Alex Jensen, odborný asistent na škole rodinného života na Brigham Young University v americkom Utahu.

Vďaka sestre ste sebavedomejší

Prínos sestry však potvrdil aj dávnejší výskum z roku 2010, ktorý potvrdil, že sestra môže posilniť aj vaše duševné zdravie, sebaúctu či sebavedomie. “Sestry pomáhajú chrániť svojich súrodencov pred pocitom osamelosti, nemilosti, viny, strachu, ale aj nízkeho sebavedomia. Súrodenci, ktorí majú sestru sú teda zvyčajne zdravo sebavedomí,” píšu autori vo svojej štúdii.

„Ukazuje sa, že sestry hrajú kľúčovú rolu v podpore pozitívneho duševného zdravia a neskôr sa pričiňujú aj o to, aby udržali rodinu vo vzájomnom kontakte, keď sa rodičia pominú," hovorí Jensen Motherly, jeden zo spoluautorov štúdie.