Je nepopierateľné, že mať súrodenca je skvelá vec. Súrodenecké vzťahy nás dokážu naučiť veľmi veľa. No zistilo sa, že ak máte sestru, do života toho získate omnoho viac. Prečo? Vedci totiž popisujú hlavné benefity, ktoré získavate jedine vtedy, ak vyrastáte so sestrou. Tušíte, o aké ide? Niektoré z nich poriadne prekvapili.

Vedecky overené

Štúdia z roku 2010, ktorá sa uskutočnila na Univerzite Bringham Young University a ktorá bola publikovaná vo vydaní časopisu Journal of Family Psychology zistila, že mať sestru pomáha chrániť mladých dospievajúcich pred pocitom depresie, osamelosti, nemilovanosti a pred nespočetnými ďalšími negatívnymi pocitmi.

V štúdii vedci podrobne preskúmali 395 rodín s dvoma alebo viacerými deťmi v Seattli, z ktorých jedno bolo vo veku 10 až 14 rokov. Pre deti v tejto vekovej skupine, ktoré mali sestru to prinieslo nesmierne pozitívne výhody. Sestry sú totiž schopné poskytnúť svojim súrodencom jedinečný druh vplyvu - taký, aký rodičia nie.

„Aj keď vezmete do úvahy vplyv rodičov, na súrodencoch záleží jedinečným spôsobom. Dávajú súrodencom niečo, čo rodičia nie, “ hovorí Padilla-Walker, profesorka zameraná na rodinné vzťahy, na škole BYU. Podľa jej slov sestry môžu vylepšiť vaše zručnosti pri riešení konfliktov, pomôcť vám rozvíjať empatiu a naučiť vás vychovávať ostatných. To zďaleka nie je koniec. Mať setru má totiž ešte mnoho ďalších výhod.

Ste menej negatívni

Je jedno, či máte staršiu alebo mladšiu sestru. Dôležitá je v živote rola sestry ako takej, odhliadnuc od veku. Ukázalo sa, že ak v detstve vyrastáta so sestrou, má to na vás priaznivý vplyv a dokonca viete eliminovať negatívne pocity a emócie. Štúdia z Brigham Young University zistila, že ľudia, ktorí majú sestru, zažívajú menej pocitov viny, strachu, či osamelosti, ako ľudia, ktorí sestru nemajú. Taktiež vedia lepšie rozprávať o svojich pocitoch, pretože na to boli zvyknutí už v detstve.