Ľudská schopnosť sebaklamu je vskutku fascinujúca. Aj keď si to možno neuvedomujeme sami seba klameme pomerne často. Začína to tým, prečo je také úžasné míňať peniaze za drahé značkové oblečenie, až po to, ako naše detstvo ovplyvnilo náš výber budúceho partnera. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, ako ste na tom s autentickosťou? Môžete povedať, že sami seba vôbec neklamete? Prečítajte si nasledujúce znaky, ktoré to jednoducho prezradia.

Klamstvá voči sebe

V prvom rade je nutné vysvetliť, čo vlastne znamená autentickosť. Ak je človek autentický je úprimný, nepociťuje potrebu klamať iným a už vôbec nie sám sebe. Neautenticita je teda logicky opakom, pričom je problémom mnohých. Čo je však smutnejšie je fakt, že prevláda najmä voči sebe samému - čoho dôsledkom je, že klameme sami seba.

Neautenticita je teda v podstate ignorovanie vašich vlastných názorov, postojov, ale aj tela a duše, ktoré nám naznačujú čo je správne a čo nie. Odkiaľ sa ale vzala? Jej počiatok by ste našli len a len v spoločenských konvekciách, ktoré nás “nenápadne” programujú k potrebe niekam patriť. Je pre nás dôležité, aby nás ostatní prijímali, pozitívne hodnotili alebo obľúbili. Tu sa totiž rodí neautenticita voči sebe samému. Nevnímame svoje vlastné hodnoty či presvedčenia, ale radšej klameme sami seba, žijeme falošný život, súhlasíme s tým čo je nám popravde proti srsti a do života si tak priťahujeme len falošných ľudí. Rozmýšľate či takýto problém máte aj vy? Prezradia to nasledujúce znaky.

Väčšina názorov a myšlienok nie sú vaše vlastné

Tento znak sme už na začiatku načrtli. A treba povedať, že nielen v minulosti, ale aj dnes je autenticita v tomto smere problém. Dôvod? Je totiž náročné ísť proti prúdu, mať svoju pravdu a za ňou si stáť. Jednoduchšie je ísť s davom a súhlasiť so všetkým. Je jedno, či prikyvujete svojmu nadradenému, aby ste si udržali prácu alebo si nahovárate, že ste šťastní aj keď nie ste. Väčšina názorov, ktoré máte sú totiž vytvorené niekým alebo niečím, no nie vami. Môžu to byť blízki, priatelia, alebo média. To všetko ovplyvňuje vaše názory, no v žiadnom prípade by ich nemalo aj formovať. Skúste sa preto zamyslieť nad tým, čomu vlastne veríte. Nie preto, že to niekto tvrdí alebo ste to odniekiaľ počuli a musí to byť pravda. Zhrňte si v hlave všetky argumenty a až na základe nich si vytvorte vlastný názor. Áno, vlastný! Nepreberajte ich od iných, inak sa neautenticity nikdy nezbavíte.