Zamilovanosť je preč, kolená sa vám už netrasú, partner je tak trochu okukaný… Čo teraz s tým? Nie je náhodou najvyšší čas zobrať sa? Veľa párov sa dnes k svadbe prepracuje po ôsmich až desiatich rokoch „chodenia“ a ich svadba je rýdzi pragmatizmus. Je to rozumné a praktické, alebo bláznivé?

Rozum alebo vášeň?

Môže sa vám to nepáčiť, môžete to odsudzovať, ale takmer v každom manželstve je trocha kalkulu. Na slovné spojenie „manželstvo z rozumu“ síce veľa ľudí pozerá cez prsty, ale väčšina si svojho partnera vybrala práve tak – hlavou. Keby totiž rozum nehral vôbec žiadnu rolu, vydávali a ženili by sme sa väčšinou po dvoch troch mesiacoch známosti, a nie po niekoľkých rokoch. Pochopiteľne, že sú ľudia, ktorí pristupujú k manželstvu viac emočne. Lenže ako sa ukazuje, manželstvo založené na láske je vo svojom dôsledku rovnako krehké ako láska sama. „Vzťahy z rozumu sú všeobecne stabilnejšie ako tie z vášne. Manželstvo z lásky je ,móda‘ niekoľkých posledných desaťročí a ako sa ukazuje na raste počtu rozvodov, vášeň ako základ pevného vzťahu nie je dostačujúca,“ hovorí psychoterapeut Michal Mynář. Slávny nemecký básnik a prozaik Johann Wolfgang Goethe v narážke na vášeň kedysi vyhlásil: „ Ak sú spolu dvaja ľudia skutočne šťastní, väčšinou môžeme predpokladať, že žijú v klame.“ V takom šialenom stave, akým je zamilovanosť, podľa neho nemôže byť o nadväzovaní skutočného vzťahu – nieto manželstva – ani reči.

Zmení nás manželstvo?

V Slovenskej republike sa každý rok rozvádza takmer polovica manželstiev. Tento štatistický údaj určite všetci poznáte. Stretávame sa s ním na každom kroku a priznajme si, že dokáže pekne vydesiť. Bohužiaľ, zatiaľ u nás neexistuje žiadna podrobnejšia demografická analýza, ktorá by zisťovala, ako dlho spolu ten či onen pár chodil pred svadbou alebo po ako dlhom čase sa dvojica zobrala. „Čo však vieme, je, že premeniť voľný partnerský zväzok na manželstvo je rozhodne posun vo vývoji vzťahu, ktorý celkom určite neostane bez následkov,“ upozorňuje psychológ Zbyšek Mohaupt. Teda žiadne také, ako hovorila matka Daniele – že svadbou sa aj tak nič nezmení. Ak neberiete svadbu len ako kúsok papiera, ale ako zodpovedné rozhodnutie, potom je podľa odborníka vhodné urobiť si v hlave jasno ešte pred svadbou.