Laicky hovoríme o niekom ako o maniakovi vtedy, keď tým chceme poukázať na jeho prehnané zaujatie, posadnutosť, alebo nadšenie. Maniak sa však v skutočnosti prejavuje ako duševná porucha, ktorá so sebou nesie omnoho vážnejšie dôsledky, než jej v bežnej reči používaný ekvivalent. 

Čo je mánia? 

Typický príklad mánie opisuje Klára: „Môj otec vyzerá ako žoviálny chlap v stredných rokoch, ktorému sa dobre darí. Býva sebavedomý, veselý, vtipkuje, no niekedy sa správa ako by patril k nejakej sekte. Hrozne míňa peniaze. Už pri menšom odpore pení od zúrivosti. Spí len pár hodín, vyhráža sa a pije. Liečenie odmieta a podľa zákone môže byť umiestnený na psychiatriu bez svojho súhlasu, až keď bude nebezpečný sebe, a svojmu okoliu,“ posťažovala si spomínaná žena. 

Ako vidíme, základom choroby zvanej mánia je neprimerane dobrá nálada s nárastom aktivity. Všetko je jednoduché a riešiteľné nápady prichádzajú jeden za druhým. Mánia zvykne postihovať jedného človeka zo sto a to najmä medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom života, no vypuknúť reálne môže kedykoľvek a je jedno, akého ste pohlavia. 

Začiatok je spojený s príjemným pocitom zvýšenej energie, kreativity a spoločenskosti. Tento stav zvykne rýchlo prejsť do až extrémne zvýšenej nálady a vážnej podráždenosti. Ľudia zvyknú v tejto fáza podľa odborníka zvyčajne stratiť nadhľad na svoj stav a nevnímajú ho ako chorobu. Často však potom končia na psychiatrickom oddelení. 

Rizikové správanie 

Pod vplyvom mánie sa môže začať chorý jedinec správať riskantne a nezodpovedne. Ihneď zrealizuje svoje odvážne plány, čo má niekedy katastrofálne následky ako sú finančné dlhy a spoločenské znemožnenie. „Hanbu by som dokázala zvládnuť, ale ten dlh. Posledný nápad môjho manžela bol zriadiť súkromné detské ihrisko a stál nás pol milióna,“ hovorí Lýdia, ktorá sa následne so svojím manželom rozviedla. 

Podobných prípadoch je veľa. Potvrdzujú to aj lekári, ktorí s nimi prichádzajú do kontaktu. Ďalším rizikovým príznakom je aj znížená potreba spánku. To vyčerpáva aj telo, ktoré zároveň dusia nedostatkom jedla. Energiou pritom doslova plytvajú a spať 3 až 4 hodiny denne je veru poriadne málo. 

Spoločenské dôsledky

Chorí často pôsobia arogantne až nepríjemne. Všetko vedia najlepšie a na všetko hneď nájdu návod a majú radu. Ich nápady sa rodia prehnane rýchlo a ľudia ich nedokážu ani len sledovať a keď sa ich budete snažiť prerušiť, ihneď k vám budú nepríjemní. Sú však prípady, keď je pacient vtipný, no v spoločnosti sa nehanbí použiť ani vtipy so sexuálnym podtónom a vulgarizmy v nevhodných situáciách. Choroba sa prejavuje aj v sexualite, keď pacient dokáže zvádzať a loviť jedného partnera za druhým. Často však svoje počiny po opadnutí mánie veľmi ľutuje.