Dôstojne zostarnúť

Krása otvára dvere, krásnej tvári ľahšie podľahneme, vzhľadní ľudia nám budú na prvý pohľad viac sympatickí než tí, ktorí fyzickou krásou neoplývajú. Lenže aj to má svoje riziká. Ľudia zvyknutí na automatickú pozornosť môžu ťažšie znášať starnutie a telesné uvädanie. „Jedna moja klientka sa mi priznala, že svoje sebavedomie dlhú dobu čerpala z každodennej pozornosti, ktorej sa jej bežne dostávalo vďaka jej vzhľadu. Bola zvyknutá flirtovať, užívať si pozornosť mužov. Keď začala starnúť, bolo pre ňu ťažké vyrovnať sa s úbytkom lichôtok,“ hovorí skúsená terapeutka.

Krása vychádza nielen z aktuálnych meradiel spoločnosti, ale predovšetkým zo zdravého sebavedomia, ktoré vzniká v detstve. „To je veľmi rôznorodé,“ podotýka psychiatrička. Poznám niekoľko žien, ktoré sú krásne ako obrázok, ale akosi neboli o svojej kráse v detstve informované, a tak sú veľmi skromné a pokorné. A potom ženy, ktoré zase nie sú také výnimočne vzhľadné, ale tým, že ich rodičia neustále upozorňovali na ich fyzickú príťažlivosť, sa naučili používať vzorce správania, ktoré vedú k ľahkým ziskom – a skutočne im to prechádza,“ vysvetľuje odborníčka.

Snažiaci sa zastaviť čas

Starnúcim ženám, ktoré boli zvyknuté na pozornosť mužov, každodenné koketovanie a obletovanie, môžu prvé vrásky a šediny spôsobiť veľký problém. Predovšetkým tým, ktoré na svojej kráse stavajú svoje sebahodnotenie. Niektoré začnú neľútostný boj s časom a vrhnú sa na skrášľovacie procedúry a plastické operácie.

„To sa týka predovšetkým žien, ktoré sa naučili, že vďaka svojej atraktivite môžu životom prechádzať ľahšie. Keď sú konfrontované s realitou, začnú si pripadať ako prázdne škrupiny, ich sebahodnotenie stojí na fyzickom vzhľade a ony majú pocit, že keď už nie sú mladé a krásne, nie sú nič. To je, samozrejme, nezmysel, flirtovať sa dá aj v šesťdesiatke alebo osemdesiatke – a bez plastických operácií,“ upokojuje na záver expertka.

Foto: Shutterstock