Ak mávate čo i len občasné problémy so spánkom, určite ste minimálne uvažovali o vyskúšaní liekov na spanie, poprípade ich aj užívate. V súvislosti s nimi je dobré vedieť viacero informácií, ktoré vám v tomto smere budú určite nápomocné, aby ste sa vyhli prípadným problémom. Tie totiž reálne hrozia, ak nedodržíte to, čo vravia odborníci a lekári.

Tri skupiny 

Lieky na spanie sa delia na tri skupiny a to podľa doby vzniku. Hypnotiká prvej generácie obsahujúce barbituráty dnes už takmer vymizli a to kvôli vznikajúcej závislosti a rizika predávkovania sa. 

Druhé sú takzvané benzodiazepíny, ktoré urýchlia zaspávanie, znížia počet nočných prebúdzaní a predlžujú celkovú dobu spánku. Rizikom však je, že ich pôsobenie môže pretrvávať aj cez deň a podobne ako pri prvej skupine hrozí závislosť. 

Poslednou skupinou sú hypnotiká generácie Z, ktoré najmenej narúšajú architektúru vášho spánku. Novou voľbou sú hypnotiká štvrtej generácie, ktorých základom je účinok melatonínu a teda látky, ktorá vzniká aj prirodzene v našom mozgu a navodzuje spánok. 

Účinky 

„Hypnotiká pôsobia na receptory nervových buniek, ktoré si takto medzi sebou vymieňajú informácie na chemickom princípe,“ vraví jeden z lekárov. Spánok, ktorý navodia lieky nie je však podľa neho rovnaký ako keď zaspíme prirodzene a preto nás až tak neosvieži. 

Pri chemickom spánku totiž chýbajú niektoré veľmi dôležité fázy spánku, ako je hlboký telesný a hlboký mozgový spánok. Najbližšie k prirodzenému spánku však má ten spánok, ktorý si navodíme pomocou hypnotík Z. Najďalej k nemu je zasa spomínaná prvá a druhá generácia hypnotík. 

Hrozí závislosť? 

Hypnotiká vypnú určité mozgové centrá a krátkodobo je ich účinok perfektný. Mozog sa však rýchlo prispôsobí a už za niekoľko dní nemá rovnaká dávka taký účinok, ako mala na začiatku. Často sa však potom z ich užívania stane aj večerný rituál.

Dokazuje to štúdia, v ktorej si pacienti brali pilulku pred spaním a mali si vybrať modrú, alebo oranžovú. Iba jedna z nich bola liekom. V oboch prípadoch však pri rovnakej dávke nezaznamenali rozdiel. 

Doba užívania hypnotík by nemala presiahnuť štyri týždne. Aj keď je rizikové užívanie najmä len pri vysokých dávkach, mali by ste ich užívať prerušovane.