Už aj v našich končinách sa levanduľa teší veľkej obľube, nielen pre svoju nenáročnosť na pestovanie, ale najmä vďaka všestrannému využitiu. Stačí jej dopriať ľahkú, suchú zeminu a priame slnko a po zbere sa už len tešiť z jej blahodarných a liečivých účinkov.

Rastlina, ktorá miluje slnko

Rastlinka krásnej fialovej farby s nezameniteľnou vôňou môže byť ozdobou vašich záhrad, balkónov alebo skaliek. Veľmi dobre sa vyníma aj ako živý plot okolo záhonov a cestičiek. Preniesť túto krásku do záhrady nie je vôbec problém, semienka vysaďte na jar, ideálne vo februári, marci, do kvetináča alebo debničky. Pestujte pri teplote 20 °C. Začiatkom mája začnite rastliny otužovať a vyrastené sadenice presaďte napríklad do otvoreného záhonu. Čím viac slnečných lúčov cez deň dopadne na levanduľu, tým bude mať krajšiu farbu a intenzívnejšiu arómu.

Radi by ste si váš voňavý fialový záhon zväčšili? Aj rozmnožovanie tejto bylinky je úplne jednoduché, a to buď novými semienkami alebo odrezkami, ktoré odoberiete z už vyrastených rastlín opäť na jar. Pekný kríkový vzrast docielite pravidelným zastrihávaním do požadovaného tvaru od prvého roku. Pokiaľ nebudete zastrihávať, môže sa stať, že až na pár lístkov na vrchole bude rastlinka holá. Levanduľa dobre prezimuje aj v našich podmienkach, pri väčších mrazoch ju prikryte vetvičkami a korene zahrňte kompostom.

Nielen na okrasu