Deti a my - Claim
Leto vie byť k ženám kruté: Ako bojovať s mykózou

Leto prináša nádherné potešenia ako sú teplo, slnko a kúpanie sa. Nemálo žien však práve v tomto období často prežíva obdobie boja s premnoženými pošvovými kvasinkami. Ako sa podobným nepríjemnostiam vyhnúť?

Priebeh a príznaky ochorenia 

Pre kvasinkové infekcie je leto ako stvorené. Samy o sebe síce nepredstavujú nebezpečie, no vďaka ním sa naruší pošvová rovnováha a začnú sa množiť viac, ako je zdravá a mykóza je na svete. Nepríjemné svrbenie a pálenie v intímnych partiách, bolesť počas pohlavného styku a močenia a typický tvarohový výtok. 

Tento najčastejší gynekologický problém postihne raz za život dokonca 3 zo 4 pacientok. Polovica z nich ňou dokonca trpí opakovane. V lete k tomu prispievajú bazény, prírodné kúpaliská, mokré plavky, tesné a priľnavé oblečenie spoločne s počasím a nadmerným potením. Svoje spraví aj konzumácia sladkých potravín, stres, únava, ale aj intenzívny sexuálny život. Obzvlášť by si mali dať ženy pozor v období menštruácie a tehotenstva.  

Starajte sa o seba

Intímna hygiena je v tomto prípade alfa a omega. Na trhu je mnoho prípravkov ako mydlá, emulzie alebo gély, ktoré zabraňujú infekciám a zápalom, pričom pomáhajú udržať a obnoviť prirodzené vaginálne prostredie. 

Je dôležité užívať práve prípravky na to určené a to nie kvôli reklame, ale kvôli tomu, aby ste nepoužili prípravok, ktorého pH je zásadité, inak by sa mohlo vychýliť vo váš neprospech a dôjde tým k premnoženiu baktérií a kvasiniek na úkor laktobacilov, ktoré sú v pošve bežne prítomné. Preto v žiadnom prípade nepoužívajte na tieto oblasti bežné mydlá. 

Majte poruke špeciálne prípravky 

Mykóza vás môže postihnúť aj keď budete dodržiavať hygienu. Môže to byť užívaním antibiotík. Cukrovkou, tehotenstvom, hormonálnou liečbou, poranením sliznice pošvy, zlým oblečením, príliš sladkým jedlom, alebo aj stresom. Preto buďte pripravená a majte po ruke špeciálne čapíky, ktoré sa zavádzajú do pošvy. Ideálne je používať ich na noc, lebo budú mať za následok zvýšený výtok. Obsahujú kyselinu hyalurónovú, ktorá je prirodzenou súčasťou ľudského organizmu a základom kože a slizníc. Lepšiu prvú pomoc by ste teda hľadali len ťažko. 

Navráťte rovnováhu 

Ak aj dôjde k narušeniu prirodzeného vaginálneho pH pri kúpaní, pohlavnom styku ale inej aktivite, je nevyhnutné vrátiť potrebnú rovnováhu. Na to existujú výborne fungujúce vaginálne krémy, ktoré udržia v poštve neutrálne pH a navyše napomáhajú rastu prirodzenej laktobacilovej flóry, čím navrátia do pošvy potrebnú rovnováhu. Na najvhodnejší preparát sa môžete spýtať v lekárni, alebo svojho gynekológa. Ak dojčíte, alebo ste tehotná, nebojte sa po konzultácií s lekárom siahnuť ani po prípravkoch, ktoré potlačia a eliminujú ťažkosti. Keď sa totiž raz mykóza prejaví, býva naozaj nepríjemná.