Leto prináša nádherné potešenia ako sú teplo, slnko a kúpanie sa. Nemálo žien však práve v tomto období často prežíva obdobie boja s premnoženými pošvovými kvasinkami. Ako sa podobným nepríjemnostiam vyhnúť?

Priebeh a príznaky ochorenia 

Pre kvasinkové infekcie je leto ako stvorené. Samy o sebe síce nepredstavujú nebezpečie, no vďaka ním sa naruší pošvová rovnováha a začnú sa množiť viac, ako je zdravá a mykóza je na svete. Nepríjemné svrbenie a pálenie v intímnych partiách, bolesť počas pohlavného styku a močenia a typický tvarohový výtok. 

Tento najčastejší gynekologický problém postihne raz za život dokonca 3 zo 4 pacientok. Polovica z nich ňou dokonca trpí opakovane. V lete k tomu prispievajú bazény, prírodné kúpaliská, mokré plavky, tesné a priľnavé oblečenie spoločne s počasím a nadmerným potením. Svoje spraví aj konzumácia sladkých potravín, stres, únava, ale aj intenzívny sexuálny život. Obzvlášť by si mali dať ženy pozor v období menštruácie a tehotenstva.  

Starajte sa o seba

Intímna hygiena je v tomto prípade alfa a omega. Na trhu je mnoho prípravkov ako mydlá, emulzie alebo gély, ktoré zabraňujú infekciám a zápalom, pričom pomáhajú udržať a obnoviť prirodzené vaginálne prostredie. 

Je dôležité užívať práve prípravky na to určené a to nie kvôli reklame, ale kvôli tomu, aby ste nepoužili prípravok, ktorého pH je zásadité, inak by sa mohlo vychýliť vo váš neprospech a dôjde tým k premnoženiu baktérií a kvasiniek na úkor laktobacilov, ktoré sú v pošve bežne prítomné. Preto v žiadnom prípade nepoužívajte na tieto oblasti bežné mydlá.