Prečo vzniká?

Podľa lekárov je príčin viac. Sprievodným javom môže byť aj cukrovka, stres, oslabená imunita, tehotenstvo, užívanie antibiotík alebo hormonálnej liečby, dokonca aj niektorý druh antikoncepcie môže spustiť problémy. V lete sú však najčastejšou príčinou mykóz mokré, resp. vlhké plavky. Kúpeme sa v chlórovanej vode a pri menštruácii častejšie používame namiesto vložiek tampóny. Aj zmena klímy, keď sa presunieme na dovolenku o niekoľko kilometrov ďalej, môže byť príčinou. Za vznikom kvasinkovej infekcie však môže byť aj priveľa sladkých jedál, o ktoré v lete nie je núdza. Zmrzliny, nanuky, sladené vody – a cukru v tele sa nazberá, ani sa nenazdáme. Cukor je zákerný v tom, že podporuje rozmnožovanie kvasiniek.

V lete je riziko ochorenia zvýšené

Síce neexistuje stopercentný recept ako sa tomuto ochoreniu vyhnúť, je dôležité dodržiavať preventívne opatrenia a to najmä teraz počas letných mesiacov. Je vhodné používať neparfumované vložky a toaletný papier. V rámci nosenia spodnej bielizne sa odporúča najmä v horúčavách nosiť bavlnené nohavičky, ktoré nie sú príliš tesné, aby nedochádzalo k poteniu aj v intímnej oblasti. Takisto je lepšie dať prednosť voľnému oblečeniu ako sú šaty či sukne, ktoré oceníte aj pri vysokých teplotách.

Dôležité je, aby ste na sebe príliš dlho nenechávali mokré alebo vlhké plavky, preto by ste so sebou mali mať zbalené aj suché, do ktorých sa môžete prezliecť. Potrebné je tiež dodržiavať dostatočnú intímnu hygienu. Dobrou pomocou je aj priebežné užívanie probiotík, ktoré pomáhajú predchádzať kvasinkovým infekciám. Probiotiká však nájdete aj v bežnej strave, napríklad v jogurtoch, kefírovom a acidofilnom mlieku a v syroch. Dodržiavajte všetky vyššie spomenuté rady odborníčky a nedajte kvasinkovej infekcii v lete šancu!

Foto: Shutterstock