Leto je tu a je úplne prirodzené, že každá z nás si ho chce čo najviac užiť. Letné obdobie je však nevyspytateľné a môže nás zaskočiť aj nepríjemnými “ženskými” problémami, ktoré oddialia akékoľvek pocity oddychu. Aj preto je dobré vedieť o tom, ako si aj s takýmito nečakanými “ženskými” problémami poradiť. Užitočné rady v tejto oblasti prináša odborníčka.

Leto ženám nepraje

Nie aby leto prialo viac mužskej časti populácii, no predsa je tá ženská najmä v tomto období znevýhodnená o čosi viac. Za to môžu predovšetkým návštevy verejných kúpalísk či akvaparkov, no ale aj bežné kúpanie v bazéne. To zväčša končí nepríjemným ochorením nazývaným aj vaginálna mykóza. Ide o kvasinkové ochorenie pohlavných orgánov žien, ktoré raz za život prekonajú až tri štvrtiny žien. Ako vzniká, čo ho spôsobuje a hlavne - ako sa mu v ideálnom prípade vyhnúť? Poradí vám gynekologička MUDr. Danuša Siveková.

Nepozvaný hosť

Už ste zrejme počuli o tom, že pri návšteve kúpaliska si mnoho žien domov prinesie neželaný suvenír. Nehovoríme však o magnetke na pamiatku, ale práve o ochorení pohlavných orgánov, ktoré vie byť naozaj nepríjemné. Nazýva sa aj kandidóza a ženy ňou trpia prevažne v lete.

“Vznik kandidózy spôsobujú najmä  kvasinky druhu Candida albicans. Tie sa v našom tele nachádzajú bežne a nie sú nebezpečné. Problém je, keď sa začnú kvasinky vo veľkom množiť, vtedy vzniká nepríjemná mykóza, nazývaná aj kandidóza, “ vysvetľuje gynekologička MUDr. Danuša Siveková. A pokračuje: “K vzniku kandidózy dochádza keď sa naruší pošvová rovnováha v sliznici. Lactobacily, teda mliečne baktérie, ktoré sa prirodzene nachádzajú v pošve ženy, už nestačia „držať“ pod kontrolou kvasinky a prirodzené kyslé pH pošvy v rozpätí 3,8 až 4,4 sa naruší a dôjde k premnoženiu kvasiniek, “ približuje odborníčka.

Rozpoznať, že ide o kandidózu zväčša nie je náročné, keďže toto ochorenie sprevádza rad nepríjemných príznakov. Typickými sú najmä biely výtok z pošvy, ktorý vyvoláva nepríjemné svrbenie, prípadne aj pálenie. Výtok môže byť hustý a môžu sa v ňom objavovať aj hrudky. Buď nezapácha vôbec, alebo pripomína vôňu droždia. Ďalším sprievodným príznakom sú bolesti pri močení alebo pri pohlavnom styku. Pri spozorovaní akéhokoľvek príznaku je nutné navštíviť gynekológa, ktorý nasadí liečbu.